Camino Polaco. Odcinek 5 : Radziki Duże- Szafarnia ( 12km)

” (…) Na szafce, obok muszli oraz książek opisujących szlak św. Jakuba, stoją portrety przedstawiające Chopina. To właśnie tutaj polski kompozytor, jeszcze jako młody chłopak, spędzał wakacje w 1824 i 1825 roku. Czternastoletni Fryderyk przyjeżdżał, aby odwiedzić swojego kolegę, Dominika Dziewanowskiego. Mimo swego wątłego zdrowia był zachwycony atrakcjami wiejskiego życia. Spacerował, grywał na pianinie na zaproszenia sąsiadów, słuchał i obserwował. Swoje wrażenia opisywał w redagowanym przez siebie „Kurierze Szafarskim”, podpisując się jak Pichon. Podczas pobytu w Szafarni Fryderyk Chopin jeździł również do pobliskich miejscowości, m.in. Golubia-Dobrzynia oraz Torunia, gdzie zachwycił się piernikami. (…)”

Mikołaj Wyrzykowski

Pełna relacja z drogi św. Jakuba ukaże się w katolickim tygodniku „Niedziela”dodatku Głos z Torunia.

indeks14

 

Radziki Duże-Tomkowo-Rodzone-Płonne-Szafarnia ( 12 km )

 

Ciekawostki ze szlaku :

Radziki Duże

– siedziba rodowa Radzikowskich herbu Ogończyk, którzy byli jej właścicielami w drugiej połowie XIV w.

– Ciekawe miejsca: ruiny zamku rycerskiego z pierwszej połowy XV w. więcej na www.zamkipolskie.com, dwór z drugiej połowy XIX w. przebudowany w latach 1959–1960 na szkołę, park podworski z XIX w., gotycki kościół św. Katarzyny z przełomu XIV/XV w., cmentarz z pomnikiem powstańców styczniowych poległych podczas bitwy pod Bolesławicami w dniu 29 marca 1864 r. oraz grobowce rodzin ziemiańskich: Gniazdowskich i Siemiątkowskich.

Tomkowo

– rezerwat przyrody „Tomkowo” ( od 1965) obejmujący  14 98 ha, na którym chroni się las grądowy z udziałem modrzewia polskiego, rezerwat znajduje się w pobliżu pałacu w Tomkowie

– Folwark Tomkowo został założony około 1835 r. przez ówczesnego właściciela dóbr Półwiesk Mały, Franciszka Cissowskiego herbu Sas – więcej o miejscowości na www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl

Płonne

 • Parafia św. Jakuba  była erygowana prawdopodobnie pod koniec XIV w., choć według tradycji murowany, gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba zbudowano na starym wzniesieniu (zapewne średniowiecznym grodzisku) w 1402 r. Około 1545 r. restaurował go kasztelan brzeski Erazm Kretkowski. Świątynia była poddawana kolejnym remontom w latach 1821, 1900 i 1956.
 • Góra Modrzewiowa – zespół kilkunastu modrzewi polskich stanowiących pomnik przyrody (powierzchnia 0,36 ha), Najstarsze z drzew mają po około 300 lat, aby dotrzeć należy skręcić w drogę naprzeciwko sklepu w Płonnem, Po kilometrze po prawej stronie pojawi się tablica informacyjna a obok niej ścieżka prowadząca w górę do modrzewi.
 • Wieś została wymieniona w korespondencji Fryderyka Chopina.
 • w roku 1925, 1926 i 1929 przebywała w Płonne Maria Dąbrowska u swojej siostry Heleny Hepke. Wieś stała się pierwowzorem Krępy z Nocy i dni, w budynku Szkoły Podstawowej znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej, Muzeum jest udostępnione dla zwiedzających codziennie (również w soboty i niedziele) po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp wolny. ( więcej na www.szafarnia.art.pl/Okolice )
 • tutaj urodził się Dominik Dziewanowski ( 1759), późniejszy generał Wojsk Polskich, który po klęsce Napoleona w 1814 r. powrócił tutaj, zmarł w  1827 r.

Szafarnia

 • Pod koniec lipca 1824 r. Fryderyk udał się na upragnione wakacje do majątku rodziny Dziewanowskich w Szafarni- grał odpoczywał, zwiedzał, bawił się, jeździł konno, kolejne wakacje w 1825 spędził również w Szafarni i okolicach ( www.szafarnia.art.pl/Chopin_u_nas )
 • obecnie w pałacyku mieści się obecnie Ośrodek Chopinowski, wyposażony w salę koncertową i niewielkie muzeum.
 • budynek otoczony jest parkiem o powierzchni trzech hektarów, z sześcioma pomnikami przyrody (m.in. „Lipa Chopina” i „Dęby Dziewanowskich”).
 • Najprawdopodobniej w czasie pobytu Chopina w Szafarni istniała już – zachowana do dzisiaj – skromna oficyna, mieszcząca się po prawej stronie pałacyku.
 • tutaj własnie odbywa się corocznie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Biorą w nim udział młodzi pianiści w wieku od 6 do 16 lat, swój program prezentują w trzech kategoriach wiekowych (pierwsza – do lat 10, druga – do lat 13, trzecia – do lat 16)
 • W Szafarni każdy pielgrzym ma możliwość noclegu ( więcej informacji: 056 682-79-30, osrodek@szafarnia.art.pl) oraz otrzymania pieczątki do paszportu pielgrzyma. Decydując się na przystanek w Szafarni, wysłuchanie koncertu, spacery po zabytkowym parku, pielgrzym ma szansę na ubogacenie i nabranie sił na kolejne dni wędrowania. www.szafarnia.art.pl/Szafarnia_na_szlaku

Camino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino Polaco Camino PolacoCamino PolacoCamino Polaco

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *