Dziennik francuski. Falująca butelka czyli La Fiole du Pape

Butelka Papieża od roku 1952 roku nadal wzbudza wiele legend. Powstają pytania o jej zniekształcenie i matowy kolor. Czy to pożar ? Czy piasek ? Powód jest jednak znacznie inny.

Winorośl i pomysł.

Winorośle Grenache  rosnące w tej okolicy są boleśnie smagane wiejącym Mistralem, suchym, zimnym, porywistym i co najważniejsze także legendarnym wiatrem, o sile najczęstszej 6 stopni. Butelka ma falować, ruszać się jak winorośl, ma ją naśladować. O takiej winorośli trzeba pamiętać i jej ruch zamknąć w kształcie butelki wina, które także w swoim składzie  zawiera ten szczep.

La Fiole du Pape powstała z pomysłu Charlesa Brotte produkowana jest ze szczepów winorośli Grenache, Syrah, Mourvèdre, Cinsault. Ciekawym jest również fakt, że to wino jest mieszanką kilku roczników z najlepszych roczników winnicy Brotte. La Fiole du Pape jest obecnie butelką Châteauneuf najczęściej sprzedawaną na świecie, a Brotte posiada ją na wyłączność.

Te i więcej informacji dowiedzieliśmy się podczas wizyty w Châteauneuf-du-Pape w Muzeum Winna Brotte połączanej jednocześnie z degustacją win z tej winnicy. Wiele istotnych wiadomości o apelacji, hodowli winogron i ich właściwościach, nieco sprzętu używanego przez winiarzy.  Jeśli będziecie w tej okolicy gorąco polecam. Muzeum i degustacja są bezpłatne.

Ania, Francja, sierpień 2015

Musée du vin Brotte

Musée du vin Brotte, Avenue Saint Pierre de Luxembourg
CHÂTEAUNEUF-DU-PAPE

Du 15 avril au 15 octobre  de 9h-13h / 14h-19h
– Du 15 octobre au 14 avril  de 9h-12h / 14h-18h
– Fermé le 25 décembre et le 1er janvier

Musée du vin Brotte Musée du vin Brotte Musée du vin BrotteZnacie te butelkę ?