Chazay-d’Azergues. Baboin i Beaujolais.

Wszystko zaczęło się podczas degustacji wina w Domaine Du Gros Bost rejonie winiarskim Beaujolais. Snucie historii o miejscach skąd pochodzimy. Skąd jesteś? Opowiedz. Na szerokim blacie wylądowała bogato zdobiona książka. Zaczęłam przewracać jest strony. Zatrzymaliśmy na historii rodem ze średniowiecza. – W 1364 roku akrobata Theodore Sautefort  przebrany za niedźwiedzia bawił widzów na placu naszego miasteczka. Było wesoło i gwarno. Tymczasem na pobliskiej na wieży zamkowej wybuch pożar. Akrobata okryty skórą niedźwiedzia wbiegł na wieżę i uratował z pożaru kobietę i dziewczynkę. Był to tak wielki i chwalebny czyn, że w zamian otrzymał tytuł rycerza i rękę dziewczyny, o czym rozgłaszano w całej okolicy. Od tej pory rycerz ten nazwany został Baboin ( przez swoją zwinność – jak małpa) i stał się obrońcą miasteczka Chazay. Jego podobizna znajduje się na tarczach i na bramie miasteczka- Porte du Baboin. – W tym miejscu opowiadająca nam te historię Martine Cherpas zawiesiła głos i uśmiechnęła się. – Jutro sami ją zobaczycie.

Rano miasteczko  zdawało się, że jeszcze śpi. Mijali nas idący wolno uśmiechnięci przechodnie. Słuchając dalszej historii opowiadanej przez Martine minęliśmy dom z czerwonym herbem i Baboin, obok którego przystanęliśmy do owej legendarnej wieży.

Chazay-d’Azergues

Chazay-d’Azergues
wieża z legendy

Chazay-d'Azergues

Martine zaprowadziła na plac z górującą nad nim złotą figurą Matki Bożej.  Tuz obok weszliśmy w wąskie, kamienne uliczki zbudowane ze złotego kamienia.

Chazay-d'Azergues

No i macie Baboin – uśmiechnęła się Martin i dokończyła swoją historię.

Zebrano w miasteczku pieniądze na figurę Baboin, która miała stanąć w tej własnie bramie. Jednak wino Beaujolais nieźle pomieszało w głowach, tym którzy pojechali po figurę Baboin, gdyż zamiast niej przywieźli rycerza rzymskiego. Na wymianę było za późno i  tak już pozostało. Największa legenda miasteczka Baboin od tej pory stale opowiada jest przy  winie Beaujolais.

To tutaj nad bramą miał stać Baboin, ale....wino Beaujolais
Porte du Baboin. To tutaj nad bramą miał stać Baboin, ale….wino Beaujolais

 

Ania, Francja 2015