Przewodnik po Prowansji. Beaucaire.

Dwa sąsiednie miasta, Tarascon i Beaucaire,  łączy, a zarazem  dzieli most, będący częścią rzymskiej drogi, Via Domitia, wiodącej z Włoch do Hiszpanii poprzez południową Francję,  Galię.  Tarascon to region Francji Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, jednak wystarczy tylko przejechać most, by znaleźć się w Beaucaire w rejonie Gard (Langwedocja-Roussillon). Dwa miasta, które dają się oddzielić od siebie, właśnie przez ten most. Dwa miasta, z dwoma zamkami obronnymi naprzeciwko siebie po dwóch stronach Rodanu, broniące przed innymi, a także przed sobą.

 

Do Beaucaire wjechaliśmy rowerami przez most na Rodanie zaparkowawszy kampera na bezpłatnym parkingu w Tarascon, tuż pod Château de Tarascon. Beaucaire posiada średniowieczne kręte i brukowane uliczki oraz Canal du Rhône à Sète ( Kanał Rodan-Sete ), który biegnie przez centrum miasta. W przystaniach mnóstwo barek w drodze na Canal du Midi ( Kanał Południowy), jeden z najstarszych kanałów pracujących w Europie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, łączący rzekę Garonne z Morzem Śródziemnym czyli Tuluzę z morzem.

Canal du Midi

Z Beaucaire Canal du Midi i Canal du Rhône à Sète są łatwo dostępne.

Canal France

Beaucaire, było niegdyś jednym z najbogatszych miast we Francji. Organizowany w XVII i XVIII wieku Festival of Madeleine, przyciągał kupców z całego świata, z Tunisu, Aleksandrii, Syrii i Konstantynopola, Grecji, Włoszech, Wenecji i Genui; Aragonii i Katalończycy z Barcelony; z Portugalii, Anglii, Niemiec, a miasto generowało w ciągu 8 dni tego festiwalu więcej pieniędzy niż port w Marsylii w całym roku. To właśnie z Marsylii płynęły barki aby handlować w Beaucaire na ogromnym rynku Foire de la Madeleine. W tym okresie powstały w Beaucaire piękne domy, hotele. Wraz z pojawieniem się kolei bogactwo miasto upadło. Festiwal odbywany się do dzisiaj każdego roku pod koniec lipca. Podczas niego odbywają się uliczne pokazy koni, byków, tańce, występy zespołów, targi artystów. 

W tym rejonie istnieją trzy apelacje winn AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) na obaszarach: Costieres de Nimes, Clairette de Bellegarde i Côtes du Rhône. Warte degustacji są także wina:   Pays d’Oc lub Pays du Gard, wina organiczne oraz słynny Vins des Sables.

Beaucaire

 

W Beaucaire miłość do byków „Fé di Biou” jest pasją jej mieszkańców. To tutaj stoi pomnika na część najsławniejszego byka z rejonu Camargue : GOYA ze stada Lawrence. Niezwykła sylwetka, ogniste spojrzenie i inteligencja, która przyciągała tłumy. GOYA trafiał na czołówki gazet, przyciągał tłumy. Odbył 117 wyścigów w latach 1968-1981. Mówiono o nim, że jest jak Beatlesi, którzy zrewolucjonizowali muzykę, gdyż właśnie byk GOYA w ciągu swoich 13 lat występów wniósł nowy oddech w Course  Camarguaise, w sport podczas którego to byk jest królem. W lipcu 1973 roku w Beaucaire „Goyamania” przewyższała wszystko, co można było sobie wyobrazić i jak napisał dziennikarz  ” Przyjście prezydenta nie przyciągnęło tak wielu ludzi” jak byk GOYA.
Beaucaire

Nad miastem góruje Château de Beaucaire, średniowieczny zamek,  to jedna z największych fortec we Francji, zbudowana w 1229 na wybudowany na ruinach rzymskiego zamku. Zamek jest obecnie własnością miasta i jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie.

Beaucaire

Beaucaire

 

Beaucaire

Beaucaire

One thought on “Przewodnik po Prowansji. Beaucaire.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *