Przewodnik po Prowansji. Beaucaire.

Dwa sąsiednie miasta, Tarascon i Beaucaire,  łączy, a zarazem  dzieli most, będący częścią rzymskiej drogi, Via Domitia, wiodącej z Włoch do Hiszpanii poprzez południową Francję,  Galię.  Tarascon to region Francji Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, jednak wystarczy tylko przejechać most, by znaleźć się w Beaucaire w rejonie Gard (Langwedocja-Roussillon). Dwa miasta, które dają się oddzielić od siebie, właśnie przez ten most. Dwa miasta, z dwoma zamkami obronnymi naprzeciwko siebie po dwóch stronach Rodanu, broniące przed innymi, a także przed sobą.

 

Do Beaucaire wjechaliśmy rowerami przez most na Rodanie zaparkowawszy kampera na bezpłatnym parkingu w Tarascon, tuż pod Château de Tarascon. Beaucaire posiada średniowieczne kręte i brukowane uliczki oraz Canal du Rhône à Sète ( Kanał Rodan-Sete ), który biegnie przez centrum miasta. W przystaniach mnóstwo barek w drodze na Canal du Midi ( Kanał Południowy), jeden z najstarszych kanałów pracujących w Europie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, łączący rzekę Garonne z Morzem Śródziemnym czyli Tuluzę z morzem.

Canal du Midi

Z Beaucaire Canal du Midi i Canal du Rhône à Sète są łatwo dostępne.

Canal France

Beaucaire, było niegdyś jednym z najbogatszych miast we Francji. Organizowany w XVII i XVIII wieku Festival of Madeleine, przyciągał kupców z całego świata, z Tunisu, Aleksandrii, Syrii i Konstantynopola, Grecji, Włoszech, Wenecji i Genui; Aragonii i Katalończycy z Barcelony; z Portugalii, Anglii, Niemiec, a miasto generowało w ciągu 8 dni tego festiwalu więcej pieniędzy niż port w Marsylii w całym roku. To właśnie z Marsylii płynęły barki aby handlować w Beaucaire na ogromnym rynku Foire de la Madeleine. W tym okresie powstały w Beaucaire piękne domy, hotele. Wraz z pojawieniem się kolei bogactwo miasto upadło. Festiwal odbywany się do dzisiaj każdego roku pod koniec lipca. Podczas niego odbywają się uliczne pokazy koni, byków, tańce, występy zespołów, targi artystów. 

W tym rejonie istnieją trzy apelacje winn AOC (Appellation d’Origine Contrôlée) na obaszarach: Costieres de Nimes, Clairette de Bellegarde i Côtes du Rhône. Warte degustacji są także wina:   Pays d’Oc lub Pays du Gard, wina organiczne oraz słynny Vins des Sables.

Beaucaire

 

W Beaucaire miłość do byków „Fé di Biou” jest pasją jej mieszkańców. To tutaj stoi pomnika na część najsławniejszego byka z rejonu Camargue : GOYA ze stada Lawrence. Niezwykła sylwetka, ogniste spojrzenie i inteligencja, która przyciągała tłumy. GOYA trafiał na czołówki gazet, przyciągał tłumy. Odbył 117 wyścigów w latach 1968-1981. Mówiono o nim, że jest jak Beatlesi, którzy zrewolucjonizowali muzykę, gdyż właśnie byk GOYA w ciągu swoich 13 lat występów wniósł nowy oddech w Course  Camarguaise, w sport podczas którego to byk jest królem. W lipcu 1973 roku w Beaucaire „Goyamania” przewyższała wszystko, co można było sobie wyobrazić i jak napisał dziennikarz  ” Przyjście prezydenta nie przyciągnęło tak wielu ludzi” jak byk GOYA.
Beaucaire

Nad miastem góruje Château de Beaucaire, średniowieczny zamek,  to jedna z największych fortec we Francji, zbudowana w 1229 na wybudowany na ruinach rzymskiego zamku. Zamek jest obecnie własnością miasta i jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie.

Beaucaire

Beaucaire

 

Beaucaire

Beaucaire

One thought on “Przewodnik po Prowansji. Beaucaire.

  1. Zamek podobny do tego w Angers na północy Francji. Świetna miejscówka, bardzo ciekawe relacje. Pozdrawiam

Comments are closed.