Toruń. Szopka bożonarodzeniowa.

Szopka Bożonarodzeniowa stojąca na Rynku Nowomiejskim w Toruniu ma 180 m.kw i ozdabia ją 25 polichromowanych figur naturalnej wielkości.

 

Szopka Bożonarodzeniowa stojąca na Rynku Nowomiejskim w Toruniu ma 180 m.kw i ozdabia ją 25 polichromowanych figur naturalnej wielkości.  Drewniane postaci i zwierzęta rzeźbiło dziesięciu najwybitniejszych twórców ludowych, w czasie pleneru w Kęsowie koło Tucholi.

Szopka w Toruniu będzie stać do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji katolickiej zwanego też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tradycyjnie w okresie świąteczno-noworocznym przy szopce odbywają się koncerty kolęd.

A jeśli nie ma kolędowania w szopce słuchać z głośników kolędy. Można postać, pośpiewać lub posłuchać.

Dla porównania jasnogórska plenerowa szopka na tzw. jasnogórskich fosach w tym roku to świąteczna inscenizacja o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. ( link )Szopka jasnogórska będzie czynna będzie do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową, a więc do 13 lutego 2013 r.

Tak na żywo wygląda szopka na Nowym Rynku w Toruniu

 

Jutro na Święto Trzech Króli barwny orszak, którego bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar wyruszy o godzinie 15.00 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski. Muzyczną gwiazdą świątecznego popołudnia będzie zespół Brathanki.