Był tu król Kazimierz Jagiellończyk

W niedzielę zachciało nam się pospacerować nad Wisłą i postaraszyć nieco na Zamku Dybowskim w Toruniu. Zaparkowaliśmy samochód przy punkcie widokowym przy ul. Majdany na lewym brzegu Wisły, gdzie znajdował się w przeszłości początek nieistniejącego obecnie mostu, połączonego po stronie starówki z Bramą Mostową.

 Z tego miejsca patrząc można podziwiać od zachodniej strony do wschodniej: most drogowy im. J. Piłsudskiego, w pobliżu jego styku z brzegiem znajduje się forteczna tama grodzy, ustawiony prostopadle do brzegu, okazały budynek Koszar Racławickich, następnie zespół gotyckich i barokowych spichlerzy, Bramę Klasztorną, Basztę Gołębnik, w głębi wieże kościołów pw. Ducha Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dachy Dworu Artusa, wieżę Ratusza Staromiejskiego, Bramę Żeglarską, dach pałacu Dąmbskich, katedrę św. Janów (najbardziej okazały budynek w panoramie), okap Domu Eskenów, spichlerze barokowe, Basztę Żuraw, hotel Spichrz (historyczny Spichlerz Szwedzki), Bramę Mostową, kolejne spichlerze, Basztę Wartownię, Dwór Mieszczański, wieżyczkę dawnego zboru ewangelickiego, ruiny zamku krzyżackiego, kościoły św. Jakuba i św. Katarzyny, Magazyny Saperów, Bastion Menniczy, zespół kamienic secesyjnych, a w końcu most kolejowy im. E. Malinowskiego połączonego z Dworcem Miasto PKP. Oj jest na co popatrzeć, bo przecież panorama Torunia należy do cudów Polski !

 


Wyświetl większą mapę

 Miejsce punktu widokowego na Kępie Bazarowej to także miejsce, gdzie podpisano I pokój toruński, traktat pokojowy między Polską i Litwą a Krzyżakami, kończący tzw. wielką wojnę z lat 1409-1411. Toruń, po pięciomiesięcznej przynależności do Polski, na mocy traktatu przeszedł ponownie pod panowanie Krzyżaków, podobnie jak cała ziemia chełmińska. Jednak to właśnie wtedy Zakon musiał po raz pierwszy ustąpić przed Polską i Litwą.

DSC01829-1

 

PO małym spacerku na Kępie Bazarowej, wracamy do samochodu i parkowujemy go za tuż Małą Wisełką, żeby móc pieszo dojść do Zamku Dybowskiego. Stamtąd prowadzi piękna trasa spacerowa. Drogę na Zamek Dybowski można także pokonać samochodem. Z punktu widokowego do Zamku Dybowskiego na pieszo jest 1,7 km.


Wyświetl większą mapę
DSC01833-1

 

Zamek Dybowski- namiary GPS 53.001172,18.599988

DSC01840-1

 Zamek Dybowski to dzisiaj ruina, same mury, ale historyczne mury. Zachował się prawie cały obwód murów, wysokich na kilka metrów ze szczątkami trzech ciekawie nadwieszonych wieżyczkach i z bramą od południa (częściowo zrekonstruowana). Zamek został zbudowany z inicjatywy króla Władysława Jagiełły w latach 1424-1428.  Pierwotnie zamek składał się z budynku w kształcie trapezu o szerokości 11,4 i 13,3 m oraz długości 44,7 m otoczonego murem obwodowym (bez wież) z budynkiem bramnym od południa. W pozostałych skrzydłach zamku, a także z boku bramy funkcjonowały w sumie 4 furty. Służył za siedzibę polskich starostów i ważny punkt militarny, kontrolujący ruch na Wiśle, czy też granicy polsko-krzyżackiej. W tym zamku Król Kazimierz Jagiellończyk wielokrotnie przebywał w zamku w Nowej Nieszawie podczas wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim.

DSC01842-1

DSC01843-1

DSC01847-1

 Kiedyś Wisła prawie stykała się z murami zamkowymi, dziś płynie nieco innym korytem. jednak widoki z tego miejsca są nadal piękne.

DSC01851-1

 

DSC01853-1

DSC01856-1

DSC01870-1

DSC01873-1

DSC01881-1

 

DSC01885-1

Samochód osobowy

Załoga: Ania, Wojtek , Mikołaj & collie:

NEBRA Przyjacielskie Nastawienie, Denfris MAGICAL BLISS, Sunresc Lace CARUSO, BIG DREAM Grenwood FCI, DELILAH Grenwood FCI

Termin 10.02.013, Toruń, Polska