Londyn. Gdzie można złapać Routemastera?

– Czy podobają Ci się czerwone londyńskie autobusy ? Musisz pojechać koniecznie do centrum, aby zobaczyć klasyka, legendarnego Routemastera! – Te słowa wywołały we mnie wielką ciekawość. Tylko jak go rozpoznam? Skąd będę wiedziała, że to właśnie on ?

No i stało się. Kiedy stanęłam tuż przy placu Trafalgar Square dostrzegłam całe mrowie czerwonych, londyńskich autobusów. Objeżdżały rondo aby rozjeżdżać się w różne kierunki. Doskonale komponowały się z otoczeniem.

Ono szare, a one czerwone.

DSC_2877-1

DSC_2880-1

I wreszcie pojawił się on , klasyczny AEC Routemaster! Było odmienny, w kroju klasyczny. Od razu wiedziałam, że to jego miałam tutaj spotkać!

AEC Routemaster to autobus piętrowy zbudowany przez Associated Equipment Company (AEC) w roku 1954 (w produkcji od 1958) i wyprodukowanych do 1968 roku. Łącznie wyprodukowano 2876 pojazdów.

DSC_2881-1

Routemaster to symbol i ikona Londynu, jak i Wielkiej Brytanii. Pojazdy produkowano w Elstree (hrabstwo Hertfordshire) w zakładzie Aldenham Works. Takie autobusy zobaczycie tylko tutaj  na liniach turystycznych

  • 9: Kensington High Street – Trafalgar Square
  • 15: Tower Hill Station – Trafalgar Square

DSC_2884-1

DSC_2885-1

DSC_2887-1

Głównymi jego zaletami jest tylne wejście w postaci rampy, która pozwala na wsiadanie i wysiadanie dużej ilości pasażerów oraz obecność konduktora. Owa rampa daje możliwość nie tylko wsiadanie na przystankach, ale często na postoju i w korku. Widzicie tę otwartą rampę ? Aż  chce się wskoczyć?

DSC_2889-1

DSC_2890-1

Zajrzyjcie koniecznie na strony

AEC Routemaster–  – link

The Routemaster Associationlink
Patrzenie na londyńskie autobusy bardzo wciąga, a jazda nimi daje wiele radości. A to się nieco kiwnie, a to patrzymy na drzewa z  góry. Czasami zaciskamy ręce bijąc się myślą, czy aby nasza górna część, w którym siedzimy na pewno zmieści się pod wiaduktem albo w wąskiej uliczce i nie przytrze muru ? Londyńskie emocje i przygoda.

DSC_2900-1

Londyńskie autobusy docierają wszędzie.  ( Transport for London – link  )

Jeśli kupicie Travelcards będzie mogli podróżować  autobusami, także Routemasterem, metrem, tramwajem, DLR, londyńską koleją naziemną- ( więcej ).