Spacer po parkach w Poczdamie (2009)

Wyprawa po parkach w Poczdamie, to pełen odkryć trasa. To tutaj światowe dziedzictwo można oglądać na ponad 500 hektarach terenów parkowych, które obejmuje 150 budowli z czasów od 1730- do 1916.

 

Dla nas to taka  przygoda  z wyboru. Mogliśmy siedzieć w ciepłym domku lub ruszyć na spacer po parkach. Wybraliśmy to drugie. Najpierw ruszyliśmy do parku Neuer Garden.

Przy wejściu do parku nabyliśmy  mapkę z trasą spacerową i wówczas zaczęła się przygoda. Stojąc wśród przyrody, nieco zastygłej przy mroźnej pogodzie wytyczaliśmy swoją tras wyglądając kolejnych zabytkowych budowli. Park Neuer Garden ( namiary GPS 52.416268,13.066864 na środkowe wejście do parku )

Wyświetl większą mapę

 

Najbliżej na było do Pałacu Cecilienhof ( niem. Schloss Cecilienhof) – pałacu w północnej części Nowego Ogrodu w Poczdamie. Jest to ostatni pałac wzniesiony przez Hohenzollernów. Zbudowany przez Paula Schultze-Naumburga dla następcy tronu Wilhelma Hohenzollerna i jego małżonki Cecylii, księżniczki Meklemburgii i Schwerina. Wzorowany na angielskich dworach gotyckich z czasów Tudorów.

 

Jednak dla nas najbliższe były wydarzenia konferencji poczdamskiej. Tak, to tutaj w dniach od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 w Cecilienhof obradowali uczestnicy konferencji poczdamskiej: Winston Churchill (Wielka Brytania), Harry Truman (USA) i Józef Stalin (ZSRR). Obrady odbywały się w Wielkiej Sali. Wielki stół o średnicy 3,05 metra wyprodukowany, co ciekawe przez moskiewską firmę Lux, i ich troje, rządzących.

W tym czasie, właśnie tutaj, podczas tej konferencji  prezydent USA Harry Truman wydał telefonicznie rozkaz zrzucenia bomby atomowej Little Boy na Hiroszimę.

 

Cecilienhof należy do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwialiśmy go z różnych stron. Tutaj także spotkaliśmy miłośnika collie, który na nasz widok zatrzymał się nagle i z okrzykiem wyjął z grubej kurtki portfel. Początkowo nie mogłam zrozumieć, co on robi, co szuka w swoim skórzanym portfelu. Wreszcie z radością odkrywcy wysunął z niego zdjęcie swojego collie i zaczął z wielkim ożywieniem opowiadać o swoim psie. Pałac Cecilienhof nagrał dla nas jeszcze innego odcienia.

 

 

Przeszliśmy wiele parkowych ścieżek z widokami na jezioro, zabytkowe kolumny, pałace. Ba znalazła się tam nawet piramida.

 Zaczęło robić się coraz zimniej, dlatego wyruszyliśmy do parku bliższego naszemu ciepłemu gościnnemu domkowi. do parku Sanssouci ( http://www.potsdam-park-sanssouci.de )

Park Sanssouci  to 298 ha), więc jest po czym wędrować.  To wspaniałe miejsce spacerowe z psami. Tutaj także zaopatrzyliśmy się w mapki i ruszyliśmy przeczesywać hektary.

Foto:

Belweder na wzgórzu Klausberg ( Belvedere auf dem Klausberg) – belweder na wzgórzu Klausberg w zachodniej części parku Sanssouci w Poczdamie. Wzniesiony w latach 1770-72 przez Georga Christiana Ungera na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Doszczętnie zniszczony w ostatnich dniach II wojny światowej, odbudowany w 2002.

 

Foto: Pałac Sanssouci (Schloss Sanssouci😉 od tyłu– rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie

 

Fot. Pawilon Smoków (niem. Drachenhaus) – pawilon ogrodowy w stylu chinoiserie wybudowany w latach 1770-1772 przez Karla von Gontarda na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego, położony w północnej części parku Sanssouci w Poczdamie.

Wreszcie trafiliśmy do Pawilonu Smoków, w którym mieści się restauracji.  Niepewnie pytamy- czy z psami można wejść? Oczywiście, nie ma problemu. Nasza collie Bliska wygodnie ułożyła się pod nogami, a my zjedliśmy wspaniałe włoskie spaghetti. A ostre było…

[nggallery id=15]