Spacer po parkach w Poczdamie (2010)

Ile razy można spacerować po parkach w Poczdamie ? Zważywszy na ilości hektarów, na piękne budowle i zieleń, można wiele razy. Kiedy ponownie zawitaliśmy do Poczdamu wiedzieliśmy jedno, możemy zobaczyć coś nowego, ale najpierw pomaszerujemy nieco po parkach Sanssouci i  Neuer Garden. Z tego „nieco ” zrobił długi spacer z kwitnącymi krokusami w tle. Widoki na całe życie.

 

Foto: Pawilon kratowy (niem. Gitterpavillon) znajdujący się tuż przy wejściu do pałacu Sanssouci.

 

Foto: Pałac Sanssouci (Schloss Sanssouci;) zbudowany w latach 1745-1747 – rokokowy pałac Hohenzollernów we wschodniej części parku Sanssouci w Poczdamie , rezydencja letnia na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego przez Georga Wenzeslausa von Knobelsdorffa według szkiców fundatora. Przebudowany i rozbudowany w latach 1840–1842 przez Ludwiga Persiusa (projekty) i Ferdinanda von Arnima (kierownictwo budowy) na życzenie Fryderyka Wilhelma IV.  Pałac wpisany w roku 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacerujemy po sześciu szerokich tarasach położonych na południowych stokach wzniesienia Bornstedt. Schodzimy na dół po centralnie położonych schodach ( 132 schody) dzielących stok na dwie równe części.

A na dole znajduje się ewangelicki kościół pokoju. Z daleka widoczna jest stojąca obok kościoła  na wysokość 42 m kampanila, zbudowana na wzór wieży przy bazylice Santa Maria in Cosmedin w Rzymie. Wieża o siedmiu otwartych pietrach z czterema dzwonami  o wdzięcznych nazwach: Gracja, Klementyna, Pokój i Gloria.

 

 Fot. Kościół Pokoju w Poczdamie (niem. Friedenskirche) 1845-1848– kościół ewangelicki w parku Sanssouci, zaprojektowany w poł. XIX w. na podstawie wskazówek króla Fryderyk Wilhelma IV przez Ludwiga Persiusa w stylu arkadowym. Miejsce ostatniego spoczynku członków rodu Hohenzollernów. Widok na położony na wschodzie ogród pokoju (niem. Friedensgarten) ze sztucznym stawem (niem. Friedensteich) otaczającym budynki kościelne od północy i wschodu.

 

To miejsce szczególnie polubiliśmy. Miejsce światła i cienia. Ze względu na spokój i na kwitnące krokusy. Takiego widoku się nie zapomina.

 

Nie zapomina się także widoku pawilonu chińskiego  wzniesionego na planie trójlistnej koniczyny, mającego na dachu tamburyn na którym przysiadł pozłacany Chińczyk trzymając rozłożoną parasolkę. Pawilon podobny do namiotu, podtrzymywany przez cztery pozłacane kolumny niczym palmowe drzewa, u których podstaw stoją pozłacane figury ucztujących i muzykujących Chińczyków, z rysami europejskimi.

 

Foto: Pawilon chiński (niem. Chinesisches Teehaus) (1755–1764)

 Fot. Nowy Pałac (niem. Neues Palais) – barokowy pałac w zachodniej części parku Sanssouci .Zbudowany w latach 1763-69 na zlecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Pierwotnie służył jako dom gościnny, w latach 1871-1918 pełnił funkcję rezydencji cesarskiej. Obecnie (2008) w pałacu mieści się muzeum a dawne budynki gospodarcze zajmuje Uniwersytet Poczdamski.

Fot. Nowa Oranżeria ( niem. Orangerieschloss lub Neue Orangerie) – neorenesansowy pałac w północnej części parku Sanssouci  Wybudowany w latach 1851–64 na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV przez Ludwiga Persiusa, Friedricha Augusta Stülera i Ludwiga Ferdinanda Hessego, na podstawie szkiców fundatora.

[nggallery id=14]