Ponte della Maddalena czy Ponte del Diavolo (I)

Są mosty we Włoszech po których strach iść, a bo za wysoko, albo się chwieją czy grają. Ale są mosty, które miały w swojej historii dwie różne nazwy. I wtedy zaczynasz się zastanawiać wejść czy nie wejść ? Najpiękniejszy most w prowincji Lukka. Inspirujący most z dużym okrągłym łukiem otoczony przez trzy mniejsze łuki.

Tak własnie jest z mostem Ponte della Maddalena (wł.  „Most Marii Magdaleny”)na rzece Serchio w pobliżu miejscowości Borgo Mozzano w prowincji Lukki. W średniowieczu znany jako most Ponte del Diavolo „Most Diabła”.

Z łatwością można zaparkować, także na dłużej w pobliżu mostu. Najbliższy parking przy moście GPS ( N 43.984989,  E 10.553444 )

P1080464-1

Jak głosi legenda plan zbudowania mostu został powierzony S. Giuliano l’Ospitaliere. jednak plan był bardzo trudny do wykonania, zwłaszcza w określonym terminie. Pewnego razu gdy siedział na brzegu rzeki Serchio. Ukazał mu się diabeł, który zaproponował mu pakt.

– W ciągu jednej nocy dokończę most, ale pod jednym warunkiem- zabiorę duszę człowieka, który pierwszy przekroczy ten most.

I podpisali pakt. Diabeł dokończył most, zaś budowlaniec pełen wyrzutów sumienia poszedł do spowiedzi do księdza.

– Niech przez most pierwsza przejdzie świnia- powiedział ksiądz na spowiedzi- zachowasz pakt i człowieka ocalisz.

Następnego dnia majster zabronił ludziom wchodzić na most. Legenda głosi, że diabeł rozwścieczony i zrzucony z mostu do Wody Serchio, a most nie został dokończony, czemu zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd.

P1080463-1

Inna legenda głosi: że San Julian rzucił tam kawałek ciasta, przyciągając psa i czyniąc zabawę z diabłem. I diabeł przegrał.

IMG_0812-1

Jeszcze inna legenda głosi, że proboszcz z majstrem przygotował taki fortel na diabła. Przez most ma przebiec pies. Kiedy tak się stało diabeł wziął go i wrzucił będą wielce wściekły do wody. Mówi się, że  ten pies to owczarek Maremma, całkowicie biały, i czasami można go spotkać jak idzie po moście w ostatnią noc październikowa,a a diabeł stale szuka duszy majstra.

Znacie tę rasę psów ? Cane da pastore Maremmano-Abruzzese ( rasa Pies pasterski z Maremmy i Abruzzo)- I grupa psy pasterskie.

Ale na moście jej nie widzieliśmy, może to nie był październik ?

P1080460-1

Trudno jest znaleźć wiarygodne informacje o budowie motu. Co jednak do drugiej nazwy, to wiadomo, że w 1526 roku na lewym brzegu  została zbudowana pustelnia La Maddalena. Wiadomo także , że tędy prowadził szlak pielgrzymkowy z Francji do Rzymu.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *