France avec Passion ” Najstarsza w Paryżu”

Voltaire, patron lokalu La Procope w Paryżu, który wypijał w nim ponoć, 50 filiżanek kawy dziennie, zwykł mawiać, że najlepsze książki to te, które w połowie zostały napisane przez wyobraźnię czytelnika. Oddaję, więc waszej wyobraźni drodzy Czytelnicy, tę najstarszą kawiarnię w Paryżu. Naładujcie Waszą głowę obrazami z tego miejsca.

Wyobraźcie sobie czasy, kiedy dyskutował tutaj o literaturze Voltaire. Zobaczcie jak Benjamin Franklin, pracował tutaj nad konstytucją Stanów Zjednoczonych i grywał w szachy. Również gracie w szachy? W czasach rewolucji francuskiej spotkacie tutaj Jean-Paula Marata, Maximiliena de Robespierra, Georges’a Dantona, Heberta, Desmoulinsa.  Tutaj możecie zasiąść przy stoliczku i zagrać w szachy z młodym Napoleonem Bonaparte. Może to on przegra z wami i zostanie zmuszony zostawić swój kapelusz w zastaw, bo nie będzie miał, czym zapłacić za kawę. Widzieliście ten kapelusz wchodząc do kawiarni z lewej strony tuż przy wejściu do kawiarni. Stało się, przegrał już go wcześniej. Czy dzisiaj będzie miał nowy?

Jeśli znudziło się wam granie w szachy czy literackie debaty rozejrzyjcie się lepiej, gdzieś tam przy jednym z kawiarnianych stolików powinien siedzieć Ferenc Liszt czy Fryderyk Chopin, przegadacie z nimi o muzyce całą noc.

Rue de l’Ancienne Comédie 13, w Saint-Germain-des-Prés w Paryżu to założona w 1686 przez Sycylijczyka Francesca Procopia dei Coltellego, kawiarnia, La Procope będąca „Symbolem Francji”. Zamówiłam espresso. Dostałam do niego dodatkowo małe, migdałowe ciasteczko. Usiadłam przy małym stoliczku i moja wyobraźnia ruszyła w tany.

Wychodzę z kawiarni, mam przyspieszony oddech, serce bije mocniej. Łapię oddech, tyle się dzieje. Wchodzę ponownie.

Anna Wyrzykowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *