Camino Polaco: Pielgrzymia muszla

Muszla z krzyżem św. Jakuba jest symbolem pielgrzymujących. Nią znakowane są szlaki prowadzące do Santiago de Compostela. Muszla jest także atrybutem pielgrzyma, który nosi ją zawieszoną do na szyi lub do plecaka. Muszla jest symbolem bo- św. Jakub był pielgrzymem, bo własnie ją zabierali z sobą pielgrzymy po dotarciu do celu pielgrzymki, bo symbolizuje chrzest. Promienie muszli schodzą w jednym miejscu, tak jak drogi – caminos. O symbolice muszli mówi także średniowieczny Codex Calixtinus podkreslając, ze przypomina ona kształtem otwartą dłoń jak otwarcie się na dobre dzieła.

Naszą muszlę pielgrzymią zrobiliśmy wykorzystując muszlę przywiezioną z Włoch. Zrobiliśmy otworki, potem potrzebne były już tylko czerwona farba i lakier. Na muszli został namalowany krzyż św. Jakuba, który zginął od miecza, dlatego też krzyż jest czerwony, ukształtowany w kształcie miecza, którego krótsze ramiona kończą się sztyletem uformowanym w lilie.

Przyjaciołom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i malowanie muszli. Będziemy razem z tą właśnie muszlą wędrować po Polsce, a potem marzymy także dotrzeć do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

muszla św. Jakubamuszla św. JakubaMuszla św. JakubaPlecak