Paryż Rue du Bac 140

– „Wszyscy, którzy go nosić będą, otrzymają wiele łask. Medalik ten powinni nosić na szyi. Ci, którzy go nosić będą z ufnością, doznają większej obfitości łask”-  powtarza nam słowa Maryi powiedziane podczas objawienia właśnie w tym miejscu, polska siostra szarytka, z która udało nam się porozmawiać podczas pobytu w Kaplicy Cudownego Medalika. Miałam to szczęście, że podczas pobytu w Paryżu mogłam być właśnie w tym miejscu, przy Rue du Bac 140, o tym dniu marzyłam od  dzieciństwa, odkąd nosiłam medalik. Z dreszczykiem słucham opowiadania siostry o objawieniach Matki Bożej francuskiej szarytce, świętej Katarzynie Labouré. Medalik zwany potocznie Cudownym Medalikiem nie wymyśliła żadna osoba, żaden artysta czy natchniony święty,  Zaprojektowała go Maryja podczas objawienia dnia 27 listopada 1830 w domu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo w Paryżu przy ulicy du Bac 140.

Katarzyna zobaczyła Maryję z wyciągniętymi rękami, z których wychodziły promienie zakrywające jej stopy. Wokół postaci Maryi utworzył się napis w owalu:
O Maryjo bez grzechu poczęta , módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamyWizjonerka usłyszała wewnętrzny głos: „Promienie, które widzisz, są symbolem łask, jakie zlewam na osoby, które mnie o nie proszą. Postaraj się, by wybito Medal według tego wzoru. Wszyscy, którzy go będą nosić, dostąpią wielkich łask. Tych, którzy mi ufają, otoczę szczególną opieką. ” Obraz obrócił się i Katarzyna zobaczyła na rewers medalika. W centralnym punkcie jest Krzyż na podstawie i litera M, poniżej zaś dwa zranione serca Serce Jezusa – otoczone koroną cierniową i Serce Maryi – przebite mieczem, Natomiast w owalu wieniec z gwiazd dwunastu. Katarzyna zapytała, czy ma być umieszczony jakiś napis i otrzymała odpowiedź:  „Litera M, Krzyż i dwa serca mówią wystarczająco”.

W czerwcu 1832 wybito 1500 pierwszych medalików,  przez dziesięć następnych – już 100 milionów. Inwokacja umieszczona na awersie  Cudownego Medalika: „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy” przyczyniła się bezpośrednio do ogłoszenia w 1854 r., przez papieża bł. Piusa IX, dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. To właśnie Cudowny Medalik św. Maksymilian Kolbe objął za godło Stowarzyszenia „Rycerstwo Maryi.” Medalik na szyi jest świadectwem wiary, modlitwą, dotykasz ręką i przypominasz sobie.

Rozmowa schodzi na tematy bardzo ludzkie,  o spotkaniach, o radościach. – Wiecie, że św. Katarzyna lubiła pieczone jabłka ?- zaskakuje nagle siostra. Uśmiecham się odwdzięczając podobnym- A siostra wie, że św. Franciszek z Asyżu miał swoje ulubione ciasteczka migdałowe? Obiecuję przesłać przesłać przepis, według którego piekę właśnie te ciasteczka.

Odchodząc zabieram z sobą sporą garść medalików, rozdam je bliskim po powrocie.

Anna Wyrzykowska

  • Objawienie Maryi w kaplicy przy Rue du Bac 140 miały miejscach 18-19 lipiec 1830 r oraz 27 listopad 1830 r.
  • 31.05.1930 przebywał w kaplicy Cudownego Medalika św., Jan Paweł II – przemówienie link

 

Cudowny Medalik

Podczas objawienia 18-19 lipca 1830 roku Maryja wskazując ręką na ołtarz w kaplicy przy Rue du Bac 140 Najświętsza Panna powiedziała w :„Przychodźcie do stopni tego ołtarza. Tu będą spływać łaski na każdego, kto o nie prosi z ufnością i żarliwością: na dorosłych i dzieci”. ( źródło)Cudowny MedalikCudowny MedalikCudowny MedalikCudowny Medalik„Posłyszałam szmer, jakby szelest sukni jedwabnej. Bardzo piękna Pani usiadła w fotelu Ks. Dyrektora. Dziecko powtórzyło mocnym głosem: „Oto Najświętsza Panna!”. Spojrzałam na Maryję i jednym skokiem znalazłam się na stopniach ołtarza u Jej nóg, z rękami złożonymi na Jej kolanach. Nie wiem, jak długo tak trwałam, straciłam rachubę czasu. To były najsłodsze chwile w moim życiu” – dodaje św. Katarzyna Labouré. ( źródło)

Na tym fotelu, w nocy z 18-19 lipca 1830 r. usiadła Matka Boża. Obecnie znajduje się po prawej stronie, w kaplicy poświęconej św. Wincentemu.Cudowny Medalik

Relikwie św. Katarzyny Cudowny MedalikCudowny MedalikCudowny Medalik