Paray-le-Monial. Miasteczko od Serca

Zajechaliśmy tutaj specjalnie, mając wolne popołudnie w czasie naszego pobytu w Taizé, drogą wśród pól z widokami na zielone pagórki i spokojnie pasące się krowy. Do Paray-le-Monial dzieliło nas zaledwie 53 km. W myślach stale powtarzałam- to tutaj 9 piątków, to tutaj piątek po oktawie Bożego Ciała. To właśnie tutaj -chciałam koniecznie dojechać, do miejsca, które zmienia.

W Paray-le-Monial miały miejsce objawienia dzięki którym jest ono słynne na całym świecie.  W latach 1673-1689, w czasie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w klasztornej kaplicy wizytek, św. Małgorzata Maria Alacoque otrzymała dar wizji i objawień związanych z tajemnicami Serca Jezusa, m.in. 9 pierwszych piątków miesiąca. Podczas objawienia, które przypadało w czasie oktawy Bożego Ciała, między 13 a 20 czerwca 1675 roku, a dokładnie 16 czerwca Jezus wyraził pragnienie, aby w piątek po oktawie Bożego Ciała obchodzono w Kościele święto ku czci Jego Serca z Komunią św. wynagradzającą i uroczystym aktem wynagrodzenia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.

To własnie tutaj, w tej kaplicy sióstr wizytek w roku 1686 roku, w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, odbyło się pierwsze nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Na zdjęciach poniżej -wejście do kaplicy sióstr wizytek, miejsca objawień. Nad drzwiami świątyni widnieje napis: „W tym kościele nasz Zbawiciel objawił swoje imię św. Małgorzacie Marii”. Po prawej stronie ołtarza, w bocznej kaplicy spoczywa ciało św. Małgorzaty i napis „Ustanawiam cię dziedziczką skarbów mojego Serca”.

Św. Jan Paweł II był tutaj najpierw jako metropolita krakowski, a potem jako papież podczas III pielgrzymki do Francji w 1986 roku.

W Paral-le-Monial, w pobliskim kaplicy objawień, kościele jezuitów znajduje się grób w. Klaudiusza La Colombiére, spowiednika i kierownika  duchowego św. Małgorzaty Marii.

Anna Wyrzykowska

Paray-le-Monial Paray-le-Monialzaś w budynku naprzeciwko kaplicy sióstr można oglądać pozostawione zapiski i pamiątki po św. Małgorzacie.

Paray-le-Monial

W Paray-le-Monial najcenniejszym zabytkiem architektury jest bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa wybudowana w XII wieku przez słynnego opata benedyktyńskiego i architekta z Cluny- Hugues de Semur-  na wzór macierzystego kościoła w Cluny. ( poniżej)

Paray-le-Monial Paray-le-Monial Paray-le-Monial Paray-le-Monial Paray-le-Monial