Francja. Châteauneuf-du-Pape. Kamienie i papieska tiara

 Kamienie, tzw, otoczaki, leżące pomiędzy rzędami winorośli zadziwiły nas najbardziej. Przecież normalnie rolnicy walczą z kamieniami wybierając je z pola narzekając na ziemię która rodzi co roku nowe kamienie. A tu całe morze kamienie, z którymi nikt nie walczy. Co więcej wygląda na to, że właśnie o te kamienie tutaj chodzi. Zdziwienie nasze było tak wielkie, że pierwsza rozmowa w jednej z winnic Châteauneuf-du-Pape dotyczyła właśnie kamieni.

– Otoczaki to nasza wyjątkowość. To one zatrzymują ciepło za dnia, aby je potem stopniowo oddawać nocą do winorośli, jednocześnie nie zatrzymują wody, która spływa do ziemi i tak szybko nie wysycha w niższych partiach gleby. Oddawanie ciepła nocą przez otoczaki wpływa jednocześnie na  dojrzałość naszego wina i zmiesza jego kwaśność. W niższych partiach ziemi jest czerwona glina, której swoimi korzeniami szukają winorośle.

Ziemia Châteauneuf-du-Pape to otoczaki, żwir, piaski, glina, wapienie.

Dla mnie to niezwykłe odkrycie – Kamienie ( otoczaki) leżące między rzędami winorośli wpływają na długowieczność win czerwonych tego regionu.

Châteauneuf-du-Pape

Na takiej własnie ziemi powstała w roku 1923 Apelacja AOC Châteauneuf-du-Pape chcąca chronić swoje wina kontrolując jakość ich produkcji. Wyrok Trybunału Avignon z dnia 28 czerwca 1929 definiuje podstawę apelacji.

Winnice tej Apelacji obejmują  miasta Châteauneuf-du-Pape , Bedarrides Courthézon, Orange i Sorgue. W 1937 roku związek właścicieli apelacji Châteauneuf-du-Pape, następnie pod przewodnictwem barona Pierre Le Roy Boiseaumarié, stworzyli oryginalną butelkę: słynna butelka z wytłoczonym logo symbolizująca papieską tiarę z kluczami św. Piotra oraz gotyckim napisem. „Châteauneuf-du-Pape CONTRÔLE”, napisany w gotykiem wokół tego godła. W wyroku z dnia 21 września 2004 r francuski Sąd Najwyższy potwierdził ważność praw związanych z tym szczególnym wytłoczonym butelką Châteauneuf-du-Pape, znakiem rozpoznawczym tej Apelacji.

Zobacz dekrety nadanie statusu apelacji (INAO)– link

Châteauneuf-du-Pape.Anna Wyrzykowska