Wypróbowane sposoby na tanie podróżowanie czyli jak mieć jabłko i zjeść jabłko

Jak mieć jabłko i jednocześnie zjeść jabłko? Hmmm, czasami trzeba zmienić sposób patrzenia na jabłko.  Podróż nie zawsze musi oznaczać większe wydatki i dziurę w budżecie domowym. Jeśli dobrze pomyślisz, może się okazać, że podróżując wydasz tyle samo co siedząc w domu, wydasz mniej lub nawet zarobisz. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na tanie podróżowanie.

Zrób plan podróży, określ cele i standard

– im taniej tym lepiej

– tanio z epizodami luksusu

– luksus ( pewnie to dziwne, ale luksus tez może być za darmo)

Zdefiniuj – czy dla Ciebie są konkretnie trzy powyższe rodzaje podróży, to jest ocena niezwykle subiektywna, a od niej zależy dalszy wybór rodzaju podróżowania, kiedy już to zrobisz otwórz komputer i zacznij poszukiwania.

Pieniądze – odkładaj, wydawaj mniej, zamieniaj dobra, zarabiaj przed wyjazdem

Dokonaj weryfikacji swoich wydatków w trakcie roku i zacznij zarabiać na wakacje poprzez:

 • Rzuć nałóg,
 • odmów sobie przyjemności,
 • szukaj okazji i  przeceny,
 • kupuj rzeczy potrzebne,
 • sprzedaj rzeczy niepotrzebne,
 • bądź oszczędny, ale nie skąpy
 • sprzedaj rzeczy potrzebne ale nie niezbędne,
 • wynajmij swoje mieszkanie na czas podróży,
 • wynajmuj mieszkanie na weekendy, jeśli mieszkasz w dobrej lokalizacji znajdziesz chętnych, zarobisz a sam w tym czasie poszerzysz swoje znajomości

Pieniądze – zarabiaj i wydawaj mniej w trakcie podróż

1. Poznaj miejsce do którego jedziesz, poznaj siebie i zarabiaj

Ostatnio usłyszałam historię, jak to babcia pojechała w odwiedziny do wnuczków do Kanady i zabrała z sobą szydełko. Okazało się, że po krótkim czasie stała się słynna w całej okolicy i nie tylko odwiedziła rodzinę, ale jeszcze zarobiła niezłą sumkę pieniędzy, gdyż to tam ręcznie robione obrusy, serwetki były bardzo cenione i unikatowe.

Innym przykładem może być Teresa Bancewicz, która w wieku 62 lat rozpoczęła autostopowe podróże  o jakich marzyła sprzedając w trakcie nich ręcznie robione przez siebie kartki. ( dowiedz się więcej – link) .

2. Zarabiaj w trakcie podróży

Najczęściej będzie to praca w rolnictwie, sadach czy też na farmach, ale jeśli wcześniej się przygotujesz, zaczniesz korespondencję w okresie zimowym znajdziesz wiele ciekawych możliwości. Pomyśl jakiej pracy szukasz i działaj. Dobrym sposobem jest wyprzedzanie ogłoszeniem, czyli szukanie pracy w miejscach, które jeszcze nie dały ogłoszenia. Jesteś wtedy pierwszy i nie trzeba cię szukać, zyskujesz więc przewagę i najczęściej jeśli jest taka potrzeba masz pracę.

 

Znajdź swój sposób na koszt drogi

Na koszty podróży składają się: koszt drogi, koszt pobytu ( nocleg, parkingi), koszt jedzenia. To one w całości tworzą koszty, o których trzeba pomyśleć przed wyjazdem. Jeśli pomyślisz dobrze, może się okazać, że kosztów nie będzie, lub będą tak małe, że będziesz cały czas zadziwiony ta informacją.

 • Wędrówka piesza i autostop to zerowe koszty drogi. A jeśli tak nie można?
 • wyjazd wspólny i dzielenie kosztów- zmieszają koszt paliwa,
 • wyjazd samochodem – najlepiej, w którym można spać ( kamper), bo przy okazji nie mamy kosztów noclegu i obniżamy koszty jedzenia, pozostaje koszt paliwa,
 • szukaj tanich połączeń lotniczych i autobusowych

megabus.com

www.ouigo.com

www.isilines.fr

clicktrans.pl

 • nocowanie kamerem na darmowych parkinach

www.,camperpark.pl

www.campercontact.nl

www.areasac.es

www.eurocampingcar.com

www.camper-55plus.info

www.campereavventure.it

www.bordatlas.de

www.camperonline.it

www.promobil.de/stellplatz

www.campingcar-infos.com

 www.camperado.de

www.katsikali.plus.com

www.airecampingcar.com

www.turismoitinerante.com

 • bezpłatne  parkowanie kamperem we Francji w  stowarzyszeniu France Passion, które oferujące darmowe noclegi u winiarzy, rolników, farmerów ( około 1700 miejsc) ze wszystkich regionów Francji. Zasadą jest parkowanie camperów na noc lub do 24 godzin bezpłatnie i bez zobowiązań handlowych. Stawiacie campera w najpiękniejszych terenach Francji wśród przyrody. Ale istnieją także inne możliwości parkowania.

France Passion- www.france-passion.com

 • bezpłatne parkowanie kamperem we Włoszech w stowarzyszeniu Fattore Amico, które oferujące darmowe noclegi u winiarzy, rolników, farmerów

Fattore Amico www.fattoreamico.com

Zaplanuj swoje koszty pobytu, uważaj  mogą być nawet bezpłatne

Noclegi, parkingi, biwakowanie, pranie są kosztami, które mogą być w zależności od obranego rodzaju podróży bezpłatne:

 • nocuj na dziko po namiotem,
 •  nocuj na dziko lub w bezpłatnym miejscach kamperem ( przeczytaj jeszcze ran punkt o koszcie podróży i zdecyduj jak często chcesz zmieniać koszt postoju, codziennie, co kilka dni, a może z jednego miejsca będziesz robić wypadku w okolice ?
 • korzystaj z couchsurfingu-to sposób na bezpłatne nocowanie u nieznajomych, którzy często stają się twoimi przyjaciółmi, korzystaliśmy i polecamy, zajrzyjcie koniecznie na ten portal www.couchsurfing.com
 • zostań wolontariuszem przykładowo na szlaku do Santiago de Compostella- jeśli masz compostelkę, możesz zostać wolontariuszem na jednym z albergów na szlaku, jak na przykład polskim albergu Monte do Gozo
 • zostań wolontariuszem  we wspólnocie we Francji w  Taizé, Emaus – idealny sposób na poznanie mnóstwa pozytywnych młodych ludzi z całego świata
 • zostań wolontariuszem  u rodziny lub małej organizacji – to idealny sposób od środka kraj, ludzi, możliwość bezpłatnej nauki języka praktycznego. języku obcym.

www.workaway.info  

1000 gospodarzy w ponad 135 krajach. Musisz mieć co najmniej 18 lat, nie ma maksymalny limit wieku dla logując się do Workaway. Niektórzy gospodarze chcesz otrzymać rodziny, niektórzy nie. Nie ma minimalnego czasu na jaki możesz przebywać u gospodarzy, a czas maksymalny tez nie jest okreslony.

www.wwoof.org

Możliwość wolontariatu na farmach całego świata, ograniczeniem jest tylko dolna granica wiekowa, skończone 18 lat,

www.helpx.net

HelpX to przede wszystkim wymiana kulturalna, aby podczas  podróży za granicą pozostać z miejscowymi ludźmi i zdobyć praktyczne doświadczenie. Praca trwa średnio 4 godziny dziennie, a w zamian otrzymuje się bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie. Niektórzy gospodarze chcą pracy wolontariusza 2 godziny dziennie za jedyne mieszkanie i a jedzenie należy przygotować sobie samemu. Inni mogą się spodziewać 6 godzin dziennie w zamian za posiłki, własnego pokoju, a czasem innych korzyści, takich jak bezpłatny dostęp do Internetu, jazda konna, kajaki, rowery, lokalne wycieczki widokowe, jogi lub lekcji angielskiego, itp Wolontariusze są zobowiązani do zarejestrowania się jednym z dwóch poziomów członkostwa, Darmowy lub Premier.  Członkostwo kosztuje 20 euro na 2 lata i pozwala wolontariuszowi do kontaktu z hostami oraz czytać wszystkie opinie gospodarza, pomaga to również do uzgodnienia pobytu. HelpX działa na całym świecie w tym w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Europie, w tym we Francji. Dolna granica to 18 lat, górnej nie ma.

 • opiekuj się zwierzętami w zamian za nocleg

www.happyhousesitters.com.au

www.housecarers.com

 •  Wymień się domami

www.homelink.de

www.haus tauschferien.com

www.intervac-staging.modondo,com

www.homeexchange.com

www.spacexchange.de

www.swapeo.com

Zaplanuj koszt jedzenia

Ten ostatni koszt podróży specjalnie oddzieliłam, bo może się okazać się jedzenia w podróży będzie kosztować tyle samo co jedzenia w domu, w zależności od tego gdzie będziesz robił zakupy i czy będziesz gotował. Może się także okazać, że koszt jedzenia, jeśli dobrze prześledziłeś punkty powyżej będzie wynosi zero, a więc podróżując zaoszczędzisz na koszcie jedzenia.