Był tu król Kazimierz Jagiellończyk

W niedzielę zachciało nam się pospacerować nad Wisłą i postaraszyć nieco na Zamku Dybowskim w Toruniu. Zaparkowaliśmy samochód przy punkcie widokowym przy ul. Majdany na lewym brzegu Wisły, gdzie znajdował się w przeszłości początek nieistniejącego obecnie mostu, połączonego po stronie starówki z Bramą Mostową.

 Z tego miejsca patrząc można podziwiać od zachodniej strony do wschodniej: most drogowy im. J. Piłsudskiego, w pobliżu jego styku z brzegiem znajduje się forteczna tama grodzy, ustawiony prostopadle do brzegu, okazały budynek Koszar Racławickich, następnie zespół gotyckich i barokowych spichlerzy, Bramę Klasztorną, Basztę Gołębnik, w głębi wieże kościołów pw. Ducha Świętego i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dachy Dworu Artusa, wieżę Ratusza Staromiejskiego, Bramę Żeglarską, dach pałacu Dąmbskich, katedrę św. Janów (najbardziej okazały budynek w panoramie), okap Domu Eskenów, spichlerze barokowe, Basztę Żuraw, hotel Spichrz (historyczny Spichlerz Szwedzki), Bramę Mostową, kolejne spichlerze, Basztę Wartownię, Dwór Mieszczański, wieżyczkę dawnego zboru ewangelickiego, ruiny zamku krzyżackiego, kościoły św. Jakuba i św. Katarzyny, Magazyny Saperów, Bastion Menniczy, zespół kamienic secesyjnych, a w końcu most kolejowy im. E. Malinowskiego połączonego z Dworcem Miasto PKP. Oj jest na co popatrzeć, bo przecież panorama Torunia należy do cudów Polski !

 


Wyświetl większą mapę

 Miejsce punktu widokowego na Kępie Bazarowej to także miejsce, gdzie podpisano I pokój toruński, traktat pokojowy między Polską i Litwą a Krzyżakami, kończący tzw. wielką wojnę z lat 1409-1411. Toruń, po pięciomiesięcznej przynależności do Polski, na mocy traktatu przeszedł ponownie pod panowanie Krzyżaków, podobnie jak cała ziemia chełmińska. Jednak to właśnie wtedy Zakon musiał po raz pierwszy ustąpić przed Polską i Litwą.

DSC01829-1

 

PO małym spacerku na Kępie Bazarowej, wracamy do samochodu i parkowujemy go za tuż Małą Wisełką, żeby móc pieszo dojść do Zamku Dybowskiego. Stamtąd prowadzi piękna trasa spacerowa. Drogę na Zamek Dybowski można także pokonać samochodem. Z punktu widokowego do Zamku Dybowskiego na pieszo jest 1,7 km.


Wyświetl większą mapę
DSC01833-1

 

Zamek Dybowski- namiary GPS 53.001172,18.599988

DSC01840-1

 Zamek Dybowski to dzisiaj ruina, same mury, ale historyczne mury. Zachował się prawie cały obwód murów, wysokich na kilka metrów ze szczątkami trzech ciekawie nadwieszonych wieżyczkach i z bramą od południa (częściowo zrekonstruowana). Zamek został zbudowany z inicjatywy króla Władysława Jagiełły w latach 1424-1428.  Pierwotnie zamek składał się z budynku w kształcie trapezu o szerokości 11,4 i 13,3 m oraz długości 44,7 m otoczonego murem obwodowym (bez wież) z budynkiem bramnym od południa. W pozostałych skrzydłach zamku, a także z boku bramy funkcjonowały w sumie 4 furty. Służył za siedzibę polskich starostów i ważny punkt militarny, kontrolujący ruch na Wiśle, czy też granicy polsko-krzyżackiej. W tym zamku Król Kazimierz Jagiellończyk wielokrotnie przebywał w zamku w Nowej Nieszawie podczas wojny trzynastoletniej z zakonem krzyżackim.

DSC01842-1

DSC01843-1

DSC01847-1

 Kiedyś Wisła prawie stykała się z murami zamkowymi, dziś płynie nieco innym korytem. jednak widoki z tego miejsca są nadal piękne.

DSC01851-1

 

DSC01853-1

DSC01856-1

DSC01870-1

DSC01873-1

DSC01881-1

 

DSC01885-1

Samochód osobowy

Załoga: Ania, Wojtek , Mikołaj & collie:

NEBRA Przyjacielskie Nastawienie, Denfris MAGICAL BLISS, Sunresc Lace CARUSO, BIG DREAM Grenwood FCI, DELILAH Grenwood FCI

Termin 10.02.013, Toruń, Polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *