Uliczkami Moustiers Sainte-Marie

Miasteczko Moustiers Sainte-Marie położone na boku wapiennej skały zobaczyliśmy już z oddali zjeżdżając serpentyną w dół w stronę drogi na Kanion Verdon.  Istne Cudo!!- wykrzyknęliśmy zgodnie. Zatrzymać się czy jechać dalej zgodnie z planem na kanion? Zwyciężyła ciekawość i zachwyt. I było warto! To tutaj  we dnie i w nocy wisi nad miasteczkiem złota gwiazda.

Po karkołomnym przeciskaniu się wśród wąskich uliczek miasteczka za autobusem, według zasady, skoro on się przeciśnie to i my się zmieścimy, zaparkowaliśmy na poboczu drogi, GPS ( N 43.840902, E 6.221429) i ruszyliśmy do góry, do Moustiers, wioski pod gwiazdą.

Z oddali wypatrywaliśmy zawieszonej na łańcuchu pomiędzy dwoma klifami złotej gwiazda, o której pisał prowansalski poeta  Frederic Mistral. Według legendy w czasie wypraw krzyżowych rycerz Bozon de Blacas uwięziony przez Saracenów obiecał powiesić gwiazdę nad miejscowością gdy powróci cały i zdrowy do Francji. Po powrocie do Moustiers, dotrzymał obietnicy i nakazał zawiesić gwiazdę. W XIII wieku gwiazda została zawieszona.

Spacerując średniowiecznymi uliczkami znaleźliśmy gwiazdę, kupiliśmy porcelanową cykadę i rozsmakowaliśmy się w naleśnikach z miodem lawendowym, który obok trufli, oliwy z oliwek należy do lokalnych specjałów.

Od 1981 roku, Moustiers Sainte-Marie jest w  jednym z najpiękniejszych miasteczek Francji.

DSC_0023-1

Łańcuch kuty z żelaza a na nim na środku złota gwiazda, która wisi na kaplicą Notre-Dame de Beauvoir. Przypatrzcie się dobrze, dostrzegacie gwiazdę na  zdjęciu powyżej ?

DSC_0027-1

W tym miejscu zostało założone  opactwo w roku 434 przez św Maxime, biskupa Riez, którzy przybyli tutaj z Abbey de Lérins z kilkoma mnichami. Początkowo zajęli oni kilka jaskiń w skalistym szczeliny. Około X wieku powstała stała osada  (castrum) w miejscu obecnej wsi. W średniowieczu miasto było  rządzone przez panów z rodziny Moustiers aż do XII wieku. Stało się niezależne „Consulat” aż do XIII wieku, kiedy to zostało zjednoczone z  Prowansją. Pod koniec XIV wieku, Moustiers została zniszczona. Moustiers-Sainte-Marie została zalana w 1685 i ponownie w 1702.

Zalana ? Tak, bo miejscowość jest podzielona rwącym, górskim potokiem, właściwie jest tak, jakby na tym potoku siedziała okrakiem.

www.moustiers.eu

DSC_0031-1

W  Moustiers już od średniowiecza rozwijała się ceramika, dlatego nosi nazwę francuską stolicą fajansu. Znajduje sie tutaj mnóstwo sklepów sprzedających ręcznie malowany biały fajans z Moustiers.

DSC_0034-1

DSC_0041-1

DSC_0035-1

DSC_0048-1

DSC_0040-1

DSC_0071-1

Kaplica Notre-Dame de Beauvoir

To sanktuarium maryjne z widokiem na miasteczko, zbudowane na półce skalnej 830 m.n.p.m.. Legenda mówi, że kaplica powstała za  Karola Wielkiego w IX wieku, który zbudował prymitywny kaplicę w tym miejscu.  Najstarsze wzmianki o jej istnieniu znajdują się dokumentach z 1113 i 1135. Kaplica romańsko- gotycka.

Do kaplicy prowadzą 262 stopnie ( poprzednio było 365 stopni). Obecna kaplica została wybudowana pod koniec XII wieku i była nazywana Notre Dame Entreroches d’ . Dopiero po jej rozbudowaniu w 1535 zmieniono nazwę na Notre Dame de Beauvoir. Od 1860 roku droga do kaplicy posiada 14 stacji drogi krzyżowej .

Pierwsze ślady miejsce kultu na miejscu obecnej kaplicy pochodzi z V wieku, kiedy mnisi z Lérins  osiedlili się w Moustiers.

Najbardziej popularnym miejscem pielgrzymek w Moustiers jest 8 września, dzień Narodzenia NMP, kiedy pielgrzymi, wspinają się do kaplicy, wraz z grającymi na fletach i bębnach.

 W środku kaplica wygląda tak ( zdjęcie poniżej)

DSC_0070-1
Droga do Notre-Dame de Beauvoir

DSC_0072-1

DSC_0043-1

Z kaplicy rozpościera się wspaniały widok na miasteczko, wzgórza i jezioro Lac de Ste Croix .

DSC_0089-1

DSC_0066-1

Z góry widać także widok na datowaną XII wieku, jedną z trzech ruchomych  wież w Europie.

Matka Boża w kościele parafialnym w Moustiers Sainte-Marie

DSC_0051-1

DSC_0094-1

DSC_0090-1