Londyn. Szopka i niebieski kogut na Trafalgar Square

Stoję na głównym placu w Londynie, Trafalgar Square. Spoglądam na Kolumnę Nelsona strzeżoną przez cztery ogromne lwy, odlane ponoć z dział rozbitej francuskiej floty. Ciekawe! Dzisiaj w tym miejscu stoi także świąteczna szopka bożonarodzeniowa. Co więcej trafiłam dobry czas,  kiedy kogut uznawany za symbol Francji stoi pod nosem admirała Nelsona, który przecież walczył z Napoleonem. Niespodzianka !

 

Trafalgar Square – GPS ( N 51.508056, E -0.128056) płac położony jest w dawnym miejscu  stajni królewskich, upamiętniający zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku, zaczęto jego budowę w 1829, zaś w 1843 ustawiono 55 metrową Kolumnę Nelsona.

DSC_2905-1

 

DSC_2906-1

DSC_2908-1

Na środku placu oprócz Kolumny Nelsona,stoi pomnik – króla Jerzego IV, generała Haveloka i generała Napiera i na pozostałym czwartym cokole,  stoi obecnie ….niebieski kogut.Pewnie to brzmi nieco dziwnie, ale ten czwarty cokół ma zmiennych lokatorów, a obecnie wysiaduje go niebieski kogut, rzeźba z włóna szklanego  niemieckiej artystki artystki Kathariny Fritsch.

Trafiłam także na moment, kiedy kogut uznawany za symbol Francji stoi pod nosem admirała Nelsona, który przecież walczył z Napoleonem. Niespodzianka !

 

DSC_2909-1

W północnej części Trafalgar Square mieści się National Gallery.

Widok ze schodów National Gallery na Trafalgar Square

DSC_2911-1

A wieczorkiem w innej części Londynu szalał św Mikołaj.

DSC_3079-1

One thought on “Londyn. Szopka i niebieski kogut na Trafalgar Square

Comments are closed.