France avec Passion „Tradycja Camargue- Roussataïo”

Do ulicznych tradycji regionu Francji Camargue należy Roussataïo czyli przejście ulicami miasta dużego stada wolnych klaczy i źrebiąt eskortowanych przez jeźdźców.  Tego dnia w Saintes Maries de la Mer liczny tłum zgromadził się wzdłuż głównej ulicy w mieście.  Przygrywała orkiestra dęta poubierana w niebieskie koszule. Grali melodyjne szlagiery, tak że nogi same wybijały rytm, lecz i tak wszyscy wpatrzeni byli w jedno miejsce skąd mieli nadjechać jeźdźcy ze stadem koni Camargue.

Było około godziny 19, słońce było już delikatne i wiał lekki wietrzyk. Wreszcie dostrzegliśmy jak spokojnie nadchodzi stado prowadzone przez czterech jeźdźców. Na ulicach było słychać dzwoneczki przyczepione do szyi klaczy. Konie szły niezwykle spokojnie, z zaufaniem do swoich jeźdźców. Miałam wrażenie, że niektóre z nich specjalnie pozują do zdjęć zgromadzonym przy chodnikach fotografom. Przystawały bowiem co jakiś czas przy chodniku, zwracały łep, chwilka dla fotografa i szły dalej.  Mnie też spotkała taka radość, kiedy robiłam zdjęcia! Wiedziały ?

Wśród prowadzących stado dostrzegłam trzech jeźdźców, którzy robili na wszystkich ogromne wrażenie. Tego dnia to oni mieli za zadanie przeprowadzić duże stado koni ulicami miasta. Zrobili to z wprawą, pasją i radością, i dali radę !

* Camargue to nie tylko region Francji, ale także rasa koni, które żyją w delcie Rodanu południowej Francji od tysięcy lat.  Uważa się, że odnalezione w jaskiniach Lascaux i Niaux malowidła naskalne przedstawiają konie z Camargue. Stada półdzikich koni Camargue nazywane „manades” żyją w geograficznej izolacji. Jako rasa zostały uznana w 1968 roku.

 

DSC_9178-1

16.08.2014 Saintes Maries de la Mer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *