France avec Passion: Shortcut na Père Lachaise

Na cmentarzu Père Lachaise  w Paryżu są ulice i mapki. To nam jednak niewiele pomogło. Zagubiliśmy się. Wyciągnęliśmy telefon komórkowy wpisując w mapę uliczki, ale i tak nadal chodziliśmy nie znajdując celu. Na pomoc przyszedł mężczyzna ubrany w skórzaną, czarną kurtkę, z długimi kręconymi włosami trzymający w ręku gruby notes z wycinkami z gazet. – Dokąd chcecie iść ? – zadawał szybkie pytanie. Usłyszawszy odpowiedź okręcił się na pięcie szukając kierunku i krzyknął głośno – Shortcut!!!

Po takiej komendzie trzeba było szybko ruszyć za nim. Nie oglądał się do tyłu, ale i to było  najważniejsze zawsze trafiał do celu. Opowiadał ciekawe historie pokazując swoje zgromadzone w notatniku materiały.

Shortcut może kojarzyć się w życiu z różnymi zdarzeniami kulturalnymi, nam od tej pory kojarzy się z niezapomnianym zwiedzaniem cmentarza Père Lachaise .

Anna Wyrzykowska

Cmentarz Père Lachaise to miejsce spoczynku wielu znanych ludzi m.in: Honore de Balzaca i jego żona Ewelina Hańska,francuski poeta polskiego pochodzenia Guillaume Apollinaire, malarz Ferdinand Victor Eugène Delacroix, malarz Amedeo Clemente Modigliani, pisarz Benjamin Constant, komediopisarz Molier, poeta i pisarz Alfred Louis Charles de Musset, kompozytor Gioachino Antonio Rossini, piosenkarz i kompozytor Gilbert Bécaud, poeta i prozaik Oskar Wilde,  piosenkarz Jim Morrison, aktor Marcel Marceau, piosenkarka Edith Piaf i wielu innych. Tutaj także znajduje się także mauzoleum słynnych kochanków Heloizy i Abelarda.

Na Père Lachaise pochowani są wybitni Polacy m.in. kompozytor Fryderyk Chopin, pisarka Klementyna Hoffmanowa, generał Jan Komarzewski, pierwszy polski astrofizyk, najwybitniejszy polski astronom XIX wieku Adam Józef Ignacy Prażmowski i wielu innych. Tutaj jest spoczywa serce Marii Walewskiej kochanki cesarza Napoleona Bonapartego.

DSC_5530-1

Grób Fryderyka Chopina- marmurowa figura płaczącej muzy Euterpe pochylonej nad złamaną lirą. Autorem nagrobka jest Auguste Clesinger, zięć wielkiej miłości kompozytora – George Sand.

DSC_5543-1Grobowiec dziewiętnastowiecznej polsakiej pisarki mieszkającej w Paryżu Klementyny Hoffmanowej.

DSC_5584-1DSC_5544-1Grób wokalisty grupy ” The Doors” Jima Morrisona

DSC_5547-1

Myślę, że dekoracja stojąca na  grobie zmienia się, pomimo jego ogrodzenia. tego dnia wyglądał właśnie tak.DSC_5548-1Grób Edith Piaf DSC_5570-1W innymi miejscu grób budzący sprzeczne emocje, grób młodego mężczyzny ( 1848-1870), który zginął potrącony przez dorożkę w przeddzień swojego ślubu. Leżący mężczyzna z wybrzuszeniem w spodniach. Ta część spodni świeci się będąc mocno wypolerowana, gdyż jak  głosi cmentarne podanie- kto się go dotknie będzie miał udane życie erotyczne.

DSC_5561-1Cmentarz Père-Lachaise to także olbrzymi teren zielony, z których wiele jest objętych ochroną jako pomniki przyrody. Stąd roztacza się także piękny widok na Montparnasse.

DSC_5591-1