Tofifest 2014: Życiopisanie

– Urodziłem się i żyłem w czasach, kiedy byli Beatlesi i był, żył i pisał Edward Stachura- rozpoczyna swoją opowieść Jerzy Stachura, bratanek Edwarda Stachury, poety, pieśniarza, prozaika. Leszek Rojek, przyjaciel Edwarda, opowiada o dzieciństwie spędzonym razem z nim w Łazieńcu. Na dworcu kolejowym w Aleksandrowie Kujawskim pisarz, przyjaciel Edwarda Stachury Marek Badtke i burmistrz Andrzej Cieśla rozmawiają o wizjach odtworzenia dla potomnych miejsc – pamiątek po Stachurze. – W tym miejscu lubił wyskakiwać z pociągu, na tym dworcu w Aleksandrowie wyruszał w swoje podróże po świecie.

Oglądam na filmie miejsca tak blisko położone Torunia związane Edwardem Stachurą, m.in. Łazieniec położony blisko Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie mieszkał z rodziną, Ciechocinek — „Tężniopolis”, gdzie napisał swój pierwszy wiersz,

DSC_0407-1Nieszawa, miejsce nad Wisłą, gdzie zobaczył i opisał „Całą jaskrawość”. Poznałam to miejsce! Wiele razy przejeżdżałam przez te miejscowości, lecz nigdy wcześniej nie wiązałam ich z Edwardem Stachurą. Nigdy wcześniej nie wiedziałam, że urodził się we Francji, w miejscowości Charvieu, w krainie południowo – wschodniej Francji.

DSC_0408-1

A przecież znam te słowa „Ty i ja – teat­ry to są dwa! ”

Anna Wyrzykowska

MFF Tofifest . 21.10.2014

” Edward Stachura – jestem z tego świata” Scenariusz i reżyseria: Teresa Kudyba, zdjęcia: Mirosław Basaj, dźwięk: Przemysław Wasilewski, montaż i udźwiękowienie: Piotr Stachowski. Produkcja: Tresss-FILM przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego. Polska 2014

W Toruniu też śpiewają Stachurę

 „Życie to nie teatr, Edward Stachura, wykonanie: śpiew – Kasia Pilewska, fortepian Mikołaj Wyrzykowski, dnia 30.11.2014 w I LO w Toruniu w czasie Koncertu Zaduszkowego „Interpretacje”