France avec Passion ” Tak jak kiedyś Rzymianie”

Wyjeżdżamy z miejscowości Beaucaire, która znajduje się na rzymskiej drodze powstałej w 118 pne „La voie Domitienne (Via Domitia) „. Tą drogą prowadzącą z Włoch do Hiszpanii przemieszczały się rzymskie legiony, urzędnicy, handlarze i ich towary. Tuż obok Beaucaire odwiedziliśmy winnicę produkującą wina rzymską metodą. 

W Mas des Tourelles na podstawie prac badawczych, naukowych i wykopalisk powstała pierwsza na świecie rekonstrukcja piwnicy Gallo-Roman. Co roku właśnie w tej piwnicy, w druga niedzielę września, można uczestniczyć w rozdrabnianiu winogron. Zebrane wówczas winogrona do koszy zanosi się do piwnicy. Skąd już z daleka dobiega dźwięczna muzyka flecisty i śpiew. Jest to sygnał dla mężczyzn, którzy na boso zaczynają deptać winogrona. Wiszące u góry liny pozwalają odpocząć. Sok spływa do zbiornika. Praca wre dalej i dalej. Wreszcie sok winogronowy wlewany jest do glinianych dużych naczyń, które są częściowo zakopane w ziemi, aby w nich przez 15 -21 dni fermentować. Następnie w procesie winifikacji dodaje się wodę morską, rośliny, przyprawy.

Kto jedzie w drugą niedzielę września na gniecenie winogron ?

Beaucaire ,sierpień 2014

Na blogu pisaliśmy już

France avec Passion” Rowerem do Chateau de Becauire” – link

Wyjeżdzamy z BeaucaireLa voie Domitienne (Via Domitia)

Mas des Tourelles

Mas des TourellesMas des TourellesMas des TourellesMas des Tourelles Mas des Tourelles Mas des Tourelles Mas des TourellesBEAUCAIRE

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *