Francja. AOC Châteauneuf-du-Pape. Ortodoksyjni winiarze

Na terenie apelacji AOC Châteauneuf-du-Pape czyli rejonie miast Châteauneuf-du-Pape, Bedarrides Courthézon, Orange i Sorgue można spotkać ortodoksyjnych winiarzy, co też nam się przytrafiło. Jak wyglądają ? Co robią ? Czy widać ich z daleka? Poznać ich można  po winie, a konkretnie po szczepach. Przyznam się, że do dziś dnia zachodzę w  głowę w jaki sposób oni to robią.

Każda Apelacja winna, to zrzeszenie winiarzy działające według ustalonych zasad, kontrolowanych zasad. Są w tej Apelacji winiarze, którzy produkują wina z wielu szczepów, i to nie z kilku, ale aż z 13 szczepów winnych, przy czym ta liczna została już zidentyfikowana w roku 1866) . To są właśnie ortodoksyjni winiarze tego regionu!

Przygotowują swoje szlachetne wina z 13 różnych szczepów winorośli tj.  Grenache, Syrah, Mourvèdre, Picpoul, Terret Noir, Counoise, Muscardin, Vaccarèse, Picardan, Cinsaut, Clairette, Roussanne, Bourboulenc. Znają każdą tę odmianę, każdą uprawiają i odpowiednio łączą w znanych proporcjach. Będąc w tych rejonach koniecznie spróbujcie właśnie takiego wina, warto.

DSC_8429-1

W tym regionie można także spotkać winorośle w wieku powyżej czterdziestki. Takie 40-dziestki to jeszcze młódki w tej rodzinie. Winorośl może żyć tak długo jak człowiek, nawet do 100 lat, jeśli jest odpowiednio pielęgnowania, tak samo jak człowiek!

Anna Wyrzykowska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *