Francja. AOC Châteauneuf-du-Pape. Ortodoksyjni winiarze

Na terenie apelacji AOC Châteauneuf-du-Pape czyli rejonie miast Châteauneuf-du-Pape, Bedarrides Courthézon, Orange i Sorgue można spotkać ortodoksyjnych winiarzy, co też nam się przytrafiło. Jak wyglądają ? Co robią ? Czy widać ich z daleka? Poznać ich można  po winie, a konkretnie po szczepach. Przyznam się, że do dziś dnia zachodzę w  głowę w jaki sposób oni to robią.

Każda Apelacja winna, to zrzeszenie winiarzy działające według ustalonych zasad, kontrolowanych zasad. Są w tej Apelacji winiarze, którzy produkują wina z wielu szczepów, i to nie z kilku, ale aż z 13 szczepów winnych, przy czym ta liczna została już zidentyfikowana w roku 1866) . To są właśnie ortodoksyjni winiarze tego regionu!

Przygotowują swoje szlachetne wina z 13 różnych szczepów winorośli tj.  Grenache, Syrah, Mourvèdre, Picpoul, Terret Noir, Counoise, Muscardin, Vaccarèse, Picardan, Cinsaut, Clairette, Roussanne, Bourboulenc. Znają każdą tę odmianę, każdą uprawiają i odpowiednio łączą w znanych proporcjach. Będąc w tych rejonach koniecznie spróbujcie właśnie takiego wina, warto.

DSC_8429-1

W tym regionie można także spotkać winorośle w wieku powyżej czterdziestki. Takie 40-dziestki to jeszcze młódki w tej rodzinie. Winorośl może żyć tak długo jak człowiek, nawet do 100 lat, jeśli jest odpowiednio pielęgnowania, tak samo jak człowiek!

Anna Wyrzykowska