Podróż kulinarna. Jak zrobić cydr jabłkowy

Wytrawni obserwatorzy poznają pewnie butelki po francuskiej lemoniadzie. Tak, macie dobre oko, potwierdzam to odkrycie. Będąc we Francji piliśmy schłodzoną lemoniadą o różnych smakach cytrynową, mandarynkową, ba była nawet i lemoniada lawendowa. Wszystkie one oprócz smaków, miały jedną ważna zaletę , wliczone w cenie butelki. Żadnej nie przepuściliśmy i wszystkie powędrowały do tajnych schowków naszego kampera. Nagromadzone w ten sposób skarby czekały na swój dzień, a przyszedł on przypadkowo, jak telefon od sąsiadki.
– Czy podróżnicy z Francji już wrócili ? Jest mnóstwo jabłek pod drzewem, wszystkie do wzięcia od zaraz, ile tylko macie skrzynek i ochoty.

I zaczęło! Cudowne zbieranie jabłek z drzew rosnących daleko od drogi, nigdy nie sypanych, pod którymi szalały razem z nami psy.  Zabawa. Przy takiej ilości jabłek, w większości leżących pod drzewem ,trzeba było znaleźć ekspresowy sposób na ich przetworzenie. I wówczas niczym wspomnienie podróży na scenę weszły butelki od lemoniady. Będzie cydr domowy!

Cydr jabłkowy

Cydr jabłkowy

Składniki: 15 kg jabłek ( 40% jabłek kwaśnych, 60% jabłek słodkich), drożdże do wina białego i pożywka

Etap I Jabłka ze skórką przeciskamy przez sokowirówkę, wlewamy do baniaka dodajemy drożdże. Fermentujemy w temperaturze 20-24 stopni około  2 tygodni czyli do czasu aż cydr przestanie pracować ( pracę widać na filmie)

Etap II Przelewamy cydr do butelek dodając 1 łyżeczkę cukru na każdą 1 litrową butelkę  cydru ( w celu wytworzenia bąbelków)

Etap III Przechowujemy butelki z cydrem: 1 tydzień w ciepłym pomieszczeniu 20-24 stopnie i około 2 tygodnie  chłodnym pomieszczeniu ( piwnicy, garażu, strychu)

Etap IV Degustujemy – butelka przy otwarciu powinna lekko wystrzelić, puścić dymek, zaś w szklankach powinny być orzeźwiające bąbelki.

Cydr jabłkowy

Cydr jabłkowy – to napój alkoholowy ( 2-7% alk.), bardziej dietetyczny niż wino, gdyż zawiera mniej kcal, posiada silne działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwutleniające, jest dobrym źródłem potasu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *