Na znanym szlaku Rzymian po którym wędrowali, zamieszkiwali i sadzili winogrona stoi zabytkowy młyn, wokół którego rozciąga się mała apelacja winna rejonu Beaujolais „Moulin-à-Vent”.
To strategiczny region na terenie wielkiej rzymskiej drogi łączącej Lyon i Morze Północne. To własnie przy tej drodze budowano pierwsze budowle Gallo-Roman i sadzono winorośle. To w okolicach Lyonu już w III wieku produkowano renomowane wina, ze szczepu Gamay. Okolice „Moulin-a-Vent” to granitowe gleby, w których winorośle szukają soków w skałach. To gleby bogate w dwutlenek mangan, nadający szczególny charakter winom „Moulin”.
Nazwa apelacji pochodzi od słynnego wiatraka stojącego na północno-zachodniej części miasteczka Romanèche Thorins, na szczycie wzgórza 258 m n.p.m, który został zbudowany w drugiej połowie XV wieku ( około 1550 roku) do mielenia ziarna okolicznej ludności.
W roku 1819 młyn przestał pracować, jednak pozostał symbolem regionu winiarskiego „”Moulin”. W roku 1930 Moulin został wpisany na listę zabytków. Został on zachowany w oryginalnym stanie, w tym także mechanizm wewnętrzny pozostał w stanie prawie nienaruszonym. Młyn jest prywatną własnością rodziny Sauzet od ponad stu pięćdziesięciu lat. Budynki w pobliżu młyna pochodzą z XVI i XVII wieku.
W roku 1936 uchwalono status apelacji AOC „Moulin-à-Vent”, nawiązując do zabytkowego wiatraka zlokalizowanym na wzgórzu z widokiem na winnice tej apelacji. Jednak już wcześniej, w 5 lipca 1925 roku były określone granice tej apelacji winiarzy wiatraka. AOC „Moulin-à-Vent” obejmuje obszar kontrolowany w dwóch gminach Chénas (Rodan) i Romanèche-Thorins (Saone et Loire).
Wina cru „Moulin-a-Vent” AOC o kolorze od rubinu do granatu, kwiatowe, głębokie, dojrzewające, pasjonujące można degustować w lokalnych winnicach. Wina te mogą leżakować 10 lat i dłużej. W Château Portier można zobaczyć zabytkowy młyn od środka, degustować wina oraz poznać pełnych radości czworonożnych przyjaciół.