Góry na czterech łapach- dzień 10

Przymierzałam się do dzisiejszej trasy, ale strach mnie obleciałam, kiedy ją gruntownie prześledziłam, wąskie kamieniste ścieżki na wysokościach, półki skalne, stchórzyłam.
Trasa górska: Kuźnice-Boczań ( ok.1210 m.n.p.m.)- Skupinów Upłaz ( ok. 1310 m.n.p.m.)- Hala Gąsienicowa ( ok. 1500 m.n.p.m.) – Schronisko Murowaniec ( ok. 1500 m.n.p.m.)- Zielony Staw Gąsienicowy ( 1672 m.n.p.m.)- Mały Kościelec ( 1863 m.n.p.m.) – Czarny Staw Gąsienicowy ( 1630 m.n.p.m.) -Hala Gąsienicowa- Dolina Jaworzynki- Kuźnice. Trasa trwała od 9 do 16.
 Fot. Mikołaj Wyrzykowski Schody na Karb , Mały Kościelec
Ja oddałam się błogostanowi z widokiem na polany, drzewa, góry i niebo, aż zajechałam do miejsca gdzie trzeba być- Wspólny pomnik Sabały i Chałubińskiego odsłonięty w 1903 w centrum Zakopanego, u zbiegu ulic Chałubińskiego i Zamoyskiego. Dzisiaj wyglądał on tak.
Foto: Anna Wyrzykowska, Zakopane, pomnik Krzeptowskiego i Sabały w dniu 5 sierpnia 2011
Wydarzyło się 05.08.2011

 

O prosta radości, dzisiaj znowu najważniejsze są góry, zielona trawa,  patyki, słońce i woda.

Polana Szymkówka w Bukowinie Tatrzańskiej to niepowtarzalna okolica. Zielona łąka na łagodnych zboczach.
Co można robić na łące z widokami na Tatry ? Otóż można na niej siedzieć, biegać, chodzić, turlać się, opalać, zbierać patyki, szukać śladów owieczek, czytać, marzyć i rozpocząć wytyczać nowe szlaki.
 Collie: DELILAH Grenwood FCI
Polana Szymkówka w Bukowinie Tatrzańskiej to niepowtarzalna okolica. Zielona łąka na łagodnych zboczach. 
Co można robić na łące z widokami na Tatry ? Otóż można na niej siedzieć, biegać, chodzić, turlać się, opalać, zbierać patyki, szukać śladów owieczek, czytać, marzyć i rozpocząć wytyczać nowe szlaki.
Nowe szlaki, to kraina położona poza polaną, która rozpoczyna się  ciemnym sznurem lasu, kuszącym swą tajemniczością do wejścia. 
Co można robić w lesie ? Trzeba szukać drogi, której czasami nie ma, a las jest tak gęsty, że nic oprócz najbliższych drzew nie widać. W lesie ćwiczymy także kondycję poprzez zginanie, przysiady, machanie rękami.
W poszukiwaniu nowego można ruszyć w dół pod linią nieczynnego latem wyciągu narciarskiego, po to by maszerować w lewą stronę wzdłuż strumyka, czasami drogą, a czasami wodą.
Collie” DELILAH Grenwood FCI
 Aby wrócić na polanę wystarczy wspiąć się do góry po stokach, łące i lesie. 
Przy drewnianych stołach w karczmie na polanie Szymkówka siedzą turyści rozkoszując się niepowtarzalną panorama Tatr. To tutaj można zobaczyć obszar od Kasprowego Wierchu aż po Słowackie Tatry Wysokie. Widać szczyty takie jak Kasprowy Wierch, Świnica, Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Gerlach. Oprócz Tatr widać także Pogórze Skoruszyńsko-Gubałowsko-Spiskie, które obejmuje Gubałówkę i wierchy Bukowiny Tatrzańskiej. Dalej także widać Pilsko i Babią Górę, najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Wchodzę do tej krainy rozkoszujących się widokami ludzi. Zamawiam kawę i ciepłą szarlotkę. Serce wybija mi szalone rytmy po wejściu do góry z wytyczonych przeze mnie szlaków. W duchu powtarzam sobie, najbliższe okolice polany są już oswojone. Słyszę jak tuż obok przy stoliku toczy się rozmowa o oglądanych widokach. W końcu padają słowa – ciekawe co jest za polaną, tam na dole ? Nie wytrzymuję, włączam się w rozmowę rozpoczynając opowiadać historię wytyczonych dzisiejszych szlaków.
Anna Wyrzykowska, wydarzyło się 05.08.2011

 

 

„Siedzem i dumiem lub ino siedzem”
Pomnik przyjaciół -Króla Tatr i Homera Tatr
Na zbiegu ulic Zamoyskiego i Chałubińskiego stoi najsłynniejszy zakopiański pomnik dwóch przyjaciół „Króla Tatr „Tytusa Chałubińskiego oraz „Homera Tatr” Jana Krzeptowskiego ( Sabały). Pomnik zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, a wykonany przez Nalbarczyka i odsłonięty 15 sierpnia 1903 roku.  Na kolumnie ustawionej na kopcu z głazów u góry popiersie Chałubińskiego, zaś poniżej siedzi naturalnej wielkości góral Sabała.
Dzisiaj mam szczęście podwójne. Po pierwsze muszę czekać na moich piechurów, którzy wyruszyli na wyprawę na Halę Gąsienicowa ( Opowieść ciupagą kreślona- dzień 10), po drugie udało mi się zaparkować w pobliżu pomnika. A jeśli spotyka się takie dwa szczęścia razem, to trzeba korzystać.
Przed pomnikiem stoją ławeczki.  Co mogę robić ? Jak to mówią górale mam dwie możliwości. Otóż mogę – „siedzieć i dumać” albo „tylko siedzieć”. Przychodzi tutaj wiele osób.
Ja „siedzem i dumiem”.
 Dzisiaj pod pomnikiem collie DELILAH Grenwood FCI
Dumać można o różnych sprawach, ale wystarczy wczytać się w życiorysy Sabały i Chałubińskiego, a wówczas dumanie bardzo się potęguje.
Jan Krzeptowski (1809-1894) czyli  Sabała lub Sabalik  nazywany „Homerem Tatr”, zbójnik i kłusownik, muzyk, pieśniarz, gawędziarz,ojciec chrzestny Stanisława Ignacego Witkiewicza ( razem z Heleną Modrzejewska) , ulubiony towarzysz wędrówek Chałubińskieo i Witkiewicza, symbol góralszczyzny,przyjaciel Tytusa Chałubińskiego. Autor wielu gawęd, spisanych przez m.in. B. Dembowskiego (Bajki według opowiadań Jana Sabały Krzeptowskiego z Kościeliska, Wisła 1892) i A. Stopkę Nazimka (Sabała. Portret, życiorys, bajki, powiastki, piosnki, melodie, 1897), a także H. Sienkiewicza, S. Witkiewicza, W. Brzegę. Na pomniku gra na instrumencie złóbcoki (gęśle). Twierdził, że każdy jeden dzień w jego życiu był szczęśliwy. Taka była jego recepta na spełnione życie. Do jego trumny włożono gęśliki i ciupagę. Pochowany na Pekowym Brzyzku.
Tytus Chałubiński ( 1829-1889) „Król Tatr”, lekarz i przyrodnik, pionier taternictwa, miłośnik Tatr, folkloru góralskiego, pionier taternictwa, odkrył walory lecznice Zakopanego stając się inicjatorem klimatycznego leczenia gruźlicy w Polsce, społecznik organizował szkolnictwo, kasę pożyczkową, szkołę snycerską, współorganizator szkoły koronkarskiej i Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego zbiory dały początek Muzeum Tatrzańskiemu. Jedna z przełęczy tatrzańskich nosi nazwę Wrota Chałubińskiego. Miał nieodłącznego przyjaciela Jan Krzeptowski (Sabałę). Inni jego przyjaciele ksiądz Stolarczyk, Stanisław Witkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, Helena Modrzejewska. Pochowany na Pekowym Brzyzku. 
Dwaj przyjaciele.
AW, Zakopane, wydarzyło się 05.08.2011

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *