Festival d’Avignon i Kudłacze w Podróży

Od 6 do 24 lipca trwa siedemdziesiąta edycja największego festiwalu teatralnego w Awinion. Mam dobre wieści: będę tam! Bezpośrednie relacje z kilku dniu festiwalu będziecie mogli czytać na naszym blogu.

Wczoraj, w czasie kiedy Francja wygrywała z Niemcami na Euro 2016,  trwało przedstawienie „Les Damnes” przygotowane przez La Comedie Francaise i wystawiane na jednej z najbardziej wymagających scen  – Cour d’honneur w Pałacu Papieskim w Awinion. W ciągu dnia pokazywane były inne sztuki w różnych miejscach Awinion oraz okolicach: w czasie tych kilku tygodni miasto zamienia się w stolice światowego teatru. Przyjeżdżają artyści francuscy, szwedzcy, z Bliskiego Wschodu czy również z Polski – wszystkie szczegóły później!

Olivier Py mówi, że w trudnych czasach, kiedy jakakolwiek zmiana na lepsze wydaje się niemożliwa, to teatr wskazuje kierunek,to teatr staje się polityką, a aktorzy przynoszą więcej niż mężczyźni w garniturach na salach sejmowych- dokładnie tak jak było w Hamlecie. Taką też rolę pełni Festival d’Avignon.

Kim jest Olivier Py?

To autor, aktor oraz reżyser teatralny, który przez wiele lat wystawiał interpretację bądź też swoje własne sztuki w Avignon, również na Cour d’honneur du palais de papes. Od 2013 roku jest dyrektorem Festiwalu.

Czekajcie kolejne wpisy, 13 lipca jadę do Avignon, więcej informacji już niedługo!

Mikołaj Wyrzykowski

65eme Festival d'Avignon

Zdjęcia: © Christophe Raynaud de Lage / Festival d’Avignon