Pieszo na wzgórze Gellerta

Chęć zdobycia tego wzgórza pojawiła się w czasie naszego pierwszego parkowania przy moście Elżbiety. Góra Gellerta 255 m n.p.m to południowy stok położony naprzeciwko mostu Elżbiety. K

 

Kiedy zobaczyłam to zielone wzgórze z efektownym wodospadem tuż przy ulicy z kamiennymi schodami po obu stronach jęknęłam!

– Ja chcę wejść na pieszo na górę, po tych pięknych schodach.

IMG_4227-1

IMG_4239-1

A więc wchodzimy.  Zaparkowanie samochodu, pozostało bez zmian, parking darmowy i w pobliżu, nic lepszego nie potrzeba. Problemem okazało się jednak przejście właśnie w tym miejscu na drugą stronę ulicy. Pomocni okazali się rowerzyści z przedziwnym tabliczkami i napisami w języku węgierskim. Do tej pory nie wiem, o co chodziło i jakie mogły zawierać teksty – reklamy, prośby, zaproszenia? Wyjście rowerzysty z tablicą skutecznie zatrzymywało ruch samochodowy. I tak szczęśliwym trafem przy pomocy „pieszych rowerzystów ” przedostaliśmy się ma drugą stronę ruchliwej ulicy zaczynając wspinaczkę na wzgórze.

IMG_4231-1

Wchodząc po schodach wzdłuż wodospadu tryskającego z naturalnego źródła oglądam coraz piękniejsze widoki.

IMG_4241-1

Na wzgórzu tuż nad wodospadem znajduje się pomnik św. biskupa Gellerta Sagrado wzniesiony tutaj w roku 1902 dla upamiętnienia jego śmierci męczeńskiej w XI wieku. Święty Gellert z pochodzenia Wenecjanin pragnąc odwiedzić ziemię święta, jednak na skutek burzy wylądował w Dalmacji należącej do Węgier i tam już pozostał. Najpierw wychowywał syna króla Stefana I, potem objął biskupstwo w Csanad. W czasie powstania pogańskiego Vata, którego uczestnicy żądali przywrócenia wierzeń pogańskich, mordując duchowieństwo i burząc kościoły, został schwytany, włożony do drewnianej beczce wybijanej gwoździami i zrzucony z góry wtedy nazywanej dawniej Kelen ( obecnie górą Św. Gellerta) do Dunaju. Tocząca się z góry beczka rozpadła się, a z niej wypadło śmiertelnie okaleczone ciało.

IMG_4258-1

IMG_4256-1

IMG_4267-1

Pomnik Świętego Gellérta stoi pośrodku łuku wspartego na kamiennych, ozdobnych kolumnach. Za pomnikiem znajduje się półkolista kolumnada. Święty Gellert dzierżąc w prawej dłoni krzyż błogosławi mieszkańcom miasta.

IMG_4271-1

A z twego miejsca rozpościera się wspaniały widok, wieńczący urokliwy spacer kamiennymi schodami.

IMG_4259-1

IMG_4285-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.