Tofifest 2016. Niewidzialne światy. Erik Poppe.

„DeUsynlige” (Niewidzialny) – polski tytuł „Zniknięcie” to mocna historia pokazana za pomocą światów równoległych, matki ofiary i sprawcy, dwie historie dla siebie niewidzialne, dwa światy rozmywające  się jak postacie na ekranie, tak bliskie, że aż niewidzialne. Prawda. Przebaczenie. Poznanie. To jeden z moich najbardziej osobistych filmów – mówi Erik Poppe.

Odwiedzałem więźniów w zakładach karnych, którzy każdorazowo potwierdzali chęć spotkania się z rodzinami ofiar, o ile one byłyby na to otwarte. Dokonana zbrodnia połączyła na całe życie ofiary i sprawców, a spotkanie mogłoby być dla nich  kluczem do dalszego życia, mówi reżyser Erik Poppe, w trakcie spotkania tuż po seansie swojego filmu „Zniknięcie”.

Aktor Pål Sverre Valheim Hagen grający rolę Jana Thomasa, więźnia odsiadującego wyrok za morderstwo młodego chłopca przygotowywał się do swojej roli bardzo starannie jak opowiada reżyser, był to także jego debiut aktorski.  O godzinie 7 rano był zamykany w więzieniu w Oslo na 7 godzin, przez 7 dni w tygodniu, a po codziennym pobycie w więzieniu jechał do pobliskiego kościoła uczyć się grać na organach pod okiem mistrza.  I tak przez 12 tygodni.  Wszystko musiało być starannie dopracowane. Praca nad tym filmem trwała 4 lata.

Zgodę Paula Simona na użycie piosenki „Bridge Over Troubled Water” w filmie reżyser otrzymał 10 dni przed jego premierą.  Piosenka ta stanowiła niezwykle ważny element w filmie, a tu okazało się, że Paul nie zgadzał się, aby jego piosenki pojawiały się w filmach. Żadna piosenka.  Wycięliśmy ścieżkę dźwiękową, przygotowaliśmy wariant zastępczy jednak stale czekaliśmy na odpowiedź. To było bardzo ważne. Paul Simon zobaczywszy fragment filmu i usłyszawszy  wykonanie organowe swojego utworu zgodził się, a było to dziesięć dni przed premierą filmu.

Reżyser mocno przeżył gdy w jego bliskiej rodzinie został potrącony i zabity na miejscu 10-letni chłopiec w drodze do szkoły. Nadjechał niezrównoważony młody kierowca i zabił niewinnego chłopca na oczach jego matki, zmieniając życie całej rodziny. Po upływie 18 lat od wypadku Erik zastanawiał się co się dzieje ze sprawcą wypadku, jakie prowadzi życie, jak mu się powodzi. Kupił bilet na samolot, aby to sprawdzić, żeby się spotkać. Ale im bardziej zbliżał się termin lotu, tym bardziej malała potrzeba podróży. Pojawiła się zamiast tego potrzeba nakręcenia filmu.

I tak właśnie powstał film „DeUsynlige” / polska nazwa dystrybutora „Zniknięcie”.

W trakcie Tofifest 2016 pojawiły się filmy Erika Poppe : „Hawaje”, „Oslo”, „Zniknięcie”, „Po tysiąc razy dobranoc”. Reżyser otrzymał także Złotego Anioła.

MFF Tofifest 2016, 19.10.2016 Anna Wyrzykowska

Erik Poppe

tofifest

Zniknięcie

DeUsynlige · reż. Erik Poppe
Niemcy, Norwegia, Szwecja 2008, 115’

Reżyser: Erik Poppe
Scenariusz: Harald Rosenløw-Eeg
Muzyka: Johan Söderqvist
Zdjęcia: John Christian Rosenlund, Ingeborg Klyve
Montaż: Einar Egeland
Obsada: Pål Sverre Hagen, Trine Dyrholm, Ellen Dorrit Petersen, Fredrik Grøndahl Trond Espen Seim
Dystrybucja: Vivarto
Nagrody: Norweski MFF / The Norvegian IFF – Amanda: Najlepsza Muzyka, Najlepszy montaż / Amanda Award: Best Music, Best Editing (2009)