Ciechocinek. Blisko i słono.

– Ma pani najpiękniejszego psa w całym Ciechocinku- mówi do mnie mężczyzna podpierając się o kulach- jestem byłym wojskowym i znam się na psach- jednocześnie wyciąga do mnie dłoń na powitanie. W ten sposób rozpoczęliśmy zwiedzanie Ciechocinka, od fontanny „Grzybek” i od przemiłego spotkania, bo któż nie lubi pochwał dotyczących swojego czworonożnego przyjaciela. Dzisiaj mogłam wziąć tylko jednego collie, a wyboru dokonała Marta.


W trakcie, gdy mężczyzna rozwodził się nad urokiem najpiękniejszego psa, po mojej głowie przegalopowało stado myśli- A co byłoby gdyby była ze mną cała piątka?  Musielibyśmy przy „Grzybku” tak z marszu urządzić wybory Miss Ciechocinka!

Z Torunia do Ciechocinka to tylko 23 km czyli 30 minut jazdy samochodem. My wybraliśmy urokliwą trasę przez Wołuszewo, skąd bezpośrednio parkuje się przy tężniach.

 

 

Nasza trasa spacerowa po Ciechocinku to :

1) Fontanna Grzybek- położona w samym środku miasta, zaprojektowana w roku 1926 przez Jerzego Raczyńskiego, stanowi obudowę źródła nr 11 głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki, skąd pompowana jest ona do tężni ciechocińskich. W tym miejscu kuracjusze przysiadają się wdychając powietrze bogate w jod.

DSC00392-K

2) Neogotycki kościół św. św. Piotra i Pawła z lat 1877-1884 wg proj. Edwarda Cichockiego w pobliżu kościoła stoi postać Matki Boskiej w białej szacie z niebieską chustą

3) Alejka osadzona bzami i znajdujący się na drodze z kościoła do parku zdrojowego

4) Park zdrojowy, a w nim pijalnia wód mineralnych ( Kursaal) w drewnianym pawilonie w stylu szwajcarskim według projektu Edwarda Cichockiego (1880). Można tutaj kupić wody mineralne w butelkach lub za 1 zł bez ograniczeń ilościowych nalać sobie lekko słonej wody mineralnej Krystynki wprost ze źródła. 

5) Muszla koncertowa w stylu zakopiańskim według projektu Pawła Feddersa (1909) i fontanna „Jaś i Małgosia” (1926). Niestety obecnie jak to wieść niesie wśród przechodzących kuracjuszy Małgosia wyruszyła w długą, a Jasiu jej szuka. Kiedy
znajdzie, nie wiadomo.

DSC00397-K

6)  Tężnie – największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach, uznane za zabytek myśli technicznej. Pomysłodawcą budowy tężni był Stanisław Staszic.

Tężnia I i II wybudowana w latach 1824-1833, zaś tężnia III w roku 1859.

Tężnia numer I o długości 648 metrów, pojemności 5000-5800 m3

Tężnia numer II o długości 719 metrów, pojemności ok. 6000-6300 m3

Tężnia numer III o długości 333 metrów, pojemności ok. 2900 m3

Wysokość tężni wynosi 15,8 m. Szkielet tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono
świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną , po której spływa solanka. Nam szczególnie spodobało się chodzenie blisko konstrukcji tężni.

Mechanizm budowy tężni można zobaczyć wchodząc do góry na tężnie I i III. Solanka pompowana ze źródła wtłaczana jest na górę tężni do korytek zainstalowanych na szczycie. Stamtąd przesącza się kroplami po ścianach tężni, skąd paruje tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat.

Najmniejsze stężenie jest na tężni nr I (9%), tężnia nr II (16%) a największe na tężni nr III (30%). Z  tężni III solanka rurociągami płynie do warzelni soli, gdzie następuje etap produkcji soli. W Ciechocinku podstawą leczenie różnych chorób są wody lecznicze pochodzące ze rodeł solankowych z tego terenu tj. chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste,
borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych.

Wejście pod tężnie jest płatne. Bilet normalny kosztuje 3 zł, zaś ulgowy 1,5 zł. Można wykupić karnety tygodniowe. Wejście do góry na tężnie jest oddzielnie płatne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *