Asyż. Na piazza San Rufino

Po wspinaczce do góry za wjeżdżającymi dziko po wąskich drogach Asyżu skuterkami znaleźliśmy się na placu św. Rufina (Piazza San Rufino), przed katedrą św. Rufina patrona miasta. Usiedliśmy na dużym kamieniu oddzielającymi plac kościelny od drogi zajadając się  pizzą. Miała ona wzięcie także u miejscowych, którzy pilnie uwijali się wynosząc pudełka z pizzą do zaparkowanych tuż obok pojazdów. I mieli rację! Rzeczywiście była bardzo dobra, choć jedzona przez nas po raz pierwszy z zieloną rukolą.

DSC00777-K

Po wspinaczce do góry za wjeżdżającymi dziko po wąskich drogach Asyżu skuterkami znaleźliśmy się na placu św. Rufina (Piazza San Rufino), przed katedrą św. Rufina patrona miasta.

Asyż
Asyż – chwila odpoczynku

Usiedliśmy na dużym kamieniu oddzielającymi plac kościelny od drogi zajadając się  pizzą. Miała ona wzięcie także u miejscowych, którzy pilnie uwijali się wynosząc pudełka z pizzą do zaparkowanych tuż obok pojazdów. I mieli rację! Rzeczywiście była bardzo dobra, choć jedzona przez nas po raz pierwszy z zieloną rukolą.

( GPS 43.070575,12.617642 )


Wyświetl większą mapę

Asyż
Asyż – odpoczynek i przekąska

Z przygód na placu przed katedrą św. Rufina pozostał nam, więc smak pizzy i skuterki. Ale zaraz, zaraz o czymś bym zapomniała, było jeszcze coś!! Otóż siedzenie i delektowanie się pizzą zostało nagle przerwane wydarzeniem niespodziewanym w to leniwe, późne popołudnie.

P1220914-K

Otóż z samochodu wyjeżdżający spod katedry, w którym pasażerami i kierowcą były zakonnice, nagle wysiadła jedna z nich, aby…pogłaskać naszą kudłatą zgraję trzech collie. Wiadomo, chwyciła nas to za serce !!

P1220923-1

Był późny wieczór. Pora jedzenie i pora zamkniętych drzwi kościołów. Mogliśmy, więc z całym spokojem spoglądać na drzwi katedry poznając szczegóły jej fasady, trzy rozety umieszczone nad trzema portalami oraz liczne rzeźby.

DSC00778-1

U podstawy głównego portalu znajdują się dwa lwy, z których jeden trzyma w paszczy człowieka, a drugi kozła. U podstawy bocznych portali umieszczone są zaś gryfy.

DSC00781-1

Obok kościoła wznosi się dzwonnica z zegarem, wzniesiona na kwadratowym planie. Pierwszy kościół powstał na tym miejscu już w VIII w. i w nim złożono szczątki św. Rufina, męczennika z III wieku. Około 1028 r. świątynia ta została zastąpiona inną budowlą, którą w 1053 r. podniesiono do godności katedry. Budowę obecnej katedry rozpoczęto w 1140 r.

W środku w kościele w prawej nawie znajduje się chrzcielnica, w której zostali ochrzczeni św. Franciszek w 1182 r.  i św. Klara. Zaś pod głównym ołtarzem pochowany jest św. Rufin, patron Asyżu. To tutaj św. Franciszek wygłosił swoje pierwsze kazanie. Doszukaliśmy się też informacji, że  św. Klara umarła 11 sierpnia 1253 właśnie w uroczystość. Św. Rufina.

Zerknijcie tutaj www.assisimuseodiocesano.com  gdzie znajdziecie więcej informacji o wnętrzu katedry

Jutro 9 lutego, światowy dzień pizzy, jesteście przygotowani ? Czy macie ochotę na pizzę z rukolą ?