Parkuję pod drzewem oliwnym, a więc mieszkam pod drzewem oliwnym. A one owocują od 5 lat, a co najważniejsze mogą żyć aż 2000 lat. Długowieczne i symboliczne drzewa.
Skąd wziąłem 2000 lat ? Oliwka znajdująca się w Czarnogórze, w małej miejscowości Mirovica niedaleko Baru. Ma ona ponad 2 tysiące lat i nadal owocuje. Byliśmy tam, jednak nie zdołaliśmy dojechać do tej oliwki.
Na Krecie, w malutkiej miejscowości Vouves, położonej wysoko w górach, gdzie trudno trafić rośnie olbrzymia, skręcona i pusta w środku oliwka (Olea eropaea L). Średnica pnia u podstawy to ok. 3,6 metra. Stojąco obok tabliczka informuje o wieku 3000 lat. Jej wiek oznaczono na podstawie przyrostów rocznych (zaledwie 0,6 mm rok) i przyrostów innych drzew, a także wykopaliskowego drewna użytego do konstrukcji z wyraźnym, zachowanym trendem wzrostowym. Zobaczcie film, jak wygląda najstarsze drzewo oliwne na świecie w Vouves na Krecie – link
W mojej okolicy jest dużo drzew oliwnych. Takich uprawianych, tworzących malownicze gaje oliwne. Jak również posadzonych tak jak w Polsce sadzi się przydrożne wierzby, dla tradycji i uroku.
Wiosną drzewa oliwne mają najpierw drobne, białe kwiatki. Teraz już pojawiły się na nich małe owoce.
Uważa się, że przodkiem uprawianej oliwki europejskiej (olea europaea) jest dzika oliwka (olea silvestris), powstała w wyniku krzyżówki 500 tys. lat temu w zachodniej Afryce. To niepotwierdzona teoria. Potwierdzanym jest jednak fakt, że na terenie Włoch odnaleziono skamieniałe pozostałości przodków dzisiejszej oliwki, które naukowcy umiejscawiają już 20 tys. lat temu. Stare dzieje.
Do Francji oliwka przywędrowała z Rzymianami. To oni założyli uprawy oliwy w Prowansji, a więc na terenach na jakich się teraz znajduję.
Oliwka rośnie na glebach ubogich i suchych. nie lubi terenów podmokłych.
Dodaję oliwki do posiłków gotowanych w camperze. Te jeszcze są z targu.