Pétanque. Świnka i trzy kule

Do gry w pétanque potrzebna jest cochonnet ( czyli po polsku prosiaczek, świnka) i trzy kule. Nasze kule nabyliśmy wreszcie w Arles i zaczęliśmy ćwiczenia na plaży w Camargue i na winnicy.

Co więcej w cukierni spotkaliśmy także świnkę. Prawda, że ładnie wygląda wśród trzech buli ?

Pétanque. Zasady gry

Rozgrywki odbywa się na pozbawionym trawy placu (zwanym bulodromem), np. na utwardzonym żwirze, o wystarczających wymiarach (które dla gry turniejowej wynoszą min. 15×4 m). Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami; fr. boule – kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka).

P1270681-1

DSC_1299-1

DSC_1302-1

Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:

  • single (fr. Tête-à-tête) – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;
  • dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;
  • triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.
  • DSC_0900-1

Każda partia składa się z kilku rozgrywek.

Rozgrywka – to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki (którego kula stoi najbliżej świnki), który otrzymuje punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż najbliższa śwince bula przeciwnika (najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt. (bądź 0 w przypadku remisu), najwyższy w przypadku gry drużynowej 6 pkt., przy singlach – 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów

DSC_0935-1

DSC_0936-1

DSC_0940-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.