Starożytne miasto Glanum. Kiedyś dawno, dawno temu… osiedlili się tutaj Celtowie ( VI w p.n.e.). Przyciągnęły ich kamieniołomy i woda z pobliskiego źródła, która jak wierzono miała właściwości lecznicze, dzięki celtyckiemu bogowi Glan. Później byli tutaj Grecy, Rzymianie, germańskie plemię Alamanni, a potem było…błoto, które skryło miasto. I dobrze, że było błoto, bo dzięki niemu dzisiaj odkrywamy jego tajemnice.
W 63 p.n.e.- 14n.e. za panowania Augusta Glanum stało się kolonią rzymską. W 260 roku n.e. Glanum zostało zaatakowane przez germańskie starożytne plemię Alamanni i opuszczone.
Miasto położone w pobliżu drogi prowadzącej z Włoch do Hiszpanii jest wymienione na przykład na”trasie Antoninie” lub na kopii rzymskiej trasie z III-IV wieku naszej ery, a archeologia daje możliwość opowiedzenia historii tego wyjątkowego miejsca.
Glanum, starożytne miasto w sercu wspaniałych Alpilles, w gminie Saint-Remy-de-Provence, które istniało od VI wieku p.n.e. do III wieku n.e. Później miasto pokryło błota z pobliskich prowansalskich gór. Dopiero wydobyto je w roku 1921 roku. Według naukowców odkryto dopiero 1/6 miasta Glanum.
Site archéologique de Glanum – glanum.monuments-nationaux.fr
Otwarte
1 kwietnia do 30 września codziennie w godzinach od 09:30 do 18:30 (z wyjątkiem poniedziałków we wrześniu)
1 października do 31 marca, codziennie z wyjątkiem poniedziałków 10h do 17h
Zamknięte:
Dniem 1 stycznia, 1 maja, 1 i 11 listopada, 25 Grudzień
Wejściówki
Pełna cena: 7,50 €
Bezpłatne:
Do lat 18 (rodzina i pozaszkolne grupy)
18-25 lat (obywatele 27 krajów Unii Europejskiej i spoza Europy mieszkańców regularnie na terytorium Francji)
Pierwsza niedziela miesiąca od stycznia do maja i listopada do grudnia
Osoby niepełnosprawnej i jego towarzysza,