Włochy na trzy collie – dzień 13

Opactwo Sant'Antimo

Ciężko nam wyjeżdżać z takiego miejsca jak Bagnoregio. Piękne widoki, miłe spanie w oliwkowo- lawendowym otoczeniu…Ale najtrudniejsza jest stale krążącą po głowie myśl – czy jeśli przyjedziemy tu ponownie, domy w Civita di Bagnoregio będą jeszcze stały ? Ile ich będzie? Czy miasto będzie jeszcze żyło ?

Io sono camperista
Io sono camperista

Pomimo pobudki o 6: 30, wyjeżdżamy stąd kierując się na Sienę dopiero o 9:30, dłużej już nie dało się przeciągnąć. Trafiamy się w same serce Toskanii, której widoki za oknem są niczym bajeczne malowidła uśmiechającego się słońca.

Dzisiaj wiedzieliśmy jedno – koniecznie musimy zobaczyć opactwo Sant’Antimo. ( www.antimo.it ), gdzie już w 352 roku w miejscu śmierci św. Antimo zbudowano małą kapliczkę. W roku 770 zlecono budowę klasztoru.

 

Abbazia di Sant’Antimo


Wyświetl większą mapę

Parkujemy na bezpłatnym parkingu dla camperów namiary GPS- 42.995965,11.520039.

Stąd idziemy pieszo do opactwa ( GPS 42.999627,11.515634). Trasa 750 m, około 9 minut.

Samochody osobowe mogą dojechać pod same opactwo.

Opactwo Sant'Antimo
Opactwo Sant’Antimo

 

Opactwo Sant'Antimo
Opactwo Sant’Antimo

Obecnie klasztor jest pod opieką zakonników. Codziennie wspólnota zakonna gromadzi się w kościele, gdzie śpiewa chorały gregoriańskie w oryginale po łacinie.

 

Opactwo Sant'Antimo
Opactwo Sant’Antimo

 

Opactwo Sant'Antimo
Opactwo Sant’Antimo

W czasie naszej obecności mężczyzna stojący z tyłu kościoła grał na fagocie, wprawiając nas w niezwykły nastrój. Posłuchajcie na filmie.

Dalej- no co tu mówić, zachciało nam się lodów, zimnych lodów o smaku białego wina, szafranu. Podobno najlepszych na świecie. Zatrzymaliśmy się zatem w San Gimignano, Mieście Wież.

Nie było łatwo zaparkować. Przy wjeździe same płatne parkingi i tylko dla samochodów osobowych. Dla camperów oferowano nam tylko parkingi 5 km od San Gimignano. To byłoby zdecydowanie za duże poświecenie jak dla lodów. Szukaliśmy więc dalej. I trud się opłacił.

 

Znaleźliśmy bezpłatny parking przy Piazza della Pace, namiary GPS 43.469506,11.035531. Kierunek z San Gimignano na Certaldo.

Piesza trasa z tego parkingu do kościoła Santa Fina to trasa 1,4 km 18 minut.


Wyświetl większą mapę

Na parkingu, także inne camperki relaksowały się w cieniu. Zjedliśmy obiad i ruszyliśmy na kawę i lody.

San Gimignano
San Gimignano – bezpłatny parking przy Piazza della Pace

Tak wygląda lodziarnia w zewnątrz. Polecam lody Santa Fina, z nutką szafranu, na część świętej zmarłej mającej 15 lat, mieszkającej w San Gimignano w latach 1238-1253, którą można spotkać tuż obok w kościele.

 

San Gimignano
San Gimignano – najlepsze lody na świecie

Ale San Gimignano to nie tylko lody, bo jeśli cała miejscowość jest uznana przez UNESCO za część Światowego Dziedzictwa Architektonicznego, to coś w tym jest. ( ww.sangimignano.com )

San Gimignano
San Gimignano

 

San Gimignano
San Gimignano

San Gimignano wznosi się na wzgórzu 334m wysokości. Miasteczko powstało w małej wiosce w III wieku p.n.e zbudowanej przez Etrusków. Historyczne zapisy o mieście rozpoczynają się w 929 roku, kiedy to przyjęto nazwę biskupa św Geminianus.

 

San Gimignano jest nazywane średniowiecznym Manhatanem ze względu na wieże. Kiedyś było ich 72, pozostało do dziś tylko 14 ( lub 16 zaliczając dzwonnicę Kolegiaty i Case Torre) . Najstarsza Torre Rognosa ma 51 m, największa Torre Del Podesta ( Torre Grossa) ma 54m. Takiego spaceru wśród wież nie da się zapomnieć.

 

San Gimignano
San Gimignano
San Gimignano
San Gimignano

 

San Gimignano to rejon wyśmienitych win. To tutaj można kupić wino Brunello. My zaopatrujemy się w czerwone wino sfuso tuz za San Gimignano w drodze do Pogibonsi.


Wyruszamy na nocleg tuż za Bolonią. Miejsce cudowne. Zaopatrujemy się tutaj w świeże arbuzy, domowe jogurty, owoce i musujące czerwone wino, będzie w sam raz na urodziny. Psy szaleją na trawie, a my na łonie natury odpoczywamy przed dalsza drogą.

[nggallery id=13]