Londyn. Światła wielkiego miasta

Wieczorem Londyn wygląda całkiem inaczej. Migoczące światła na moście Tower Bridge, lekko falująca nocna mozaika  Tamizy i wielka galeria świateł City of London. Światła Londynu. Ale Londyn ma do tego prawo, bo to właśnie w Londynie w 1417 roku, jako w pierwszym mieście na świecie pojawiły się uliczne latarnie.

Przyjmuje się, że zastosowano je, kiedy burmistrz Sir Henry Barton polecił w 1417 r. „rozwieszać każdego wieczora zimą latarnie ze światłami pomiędzy Hallowtide i Candlemasse”. Zaś 1 maja 1814 roku zainstalowano właśnie w Londynie pierwsze latarnie gazowe. ( według innego źródła było to 1809,zaś w Paryżu w 1819 ). I są nadal takie miejsca w Londynie, w których palą się lampy gazowe.

Idąc od Tower of London zatrzymałam się nad Tamizą. Po lewej stronie czaruje mnie Tower Bridge

DSC_2967-1

Tower Bridge („Most Wieżowy”) – most zwodzony w Londynie nad Tamizą w pobliżu Tower of London, zbudowany w stylu wiktoriańskim, bowiem postawiono warunek : styl mostu Tower Bridge miał harmonizować ze stylem zamku Tower of London. I rzeczywiście tak jest. Zwodzony most umożliwia przepływanie statkom oceanicznym do około 40,5 m wysokości powyżej poziomu morza. Francuska wieża Eiffla, została zbudowana pięć lat wcześniej. Budowa rozpoczęła się w 1886 roku, a kamień węgielny wmurował Książę Walii, przyszły król Edward VII. Budowę mostu zakończono w 1894. Tower Bridge jest jedynym ruchomym mostem spośród 29 na rzece Tamizie. ( warto zajrzeć na stronę mostu- link )

 

DSC_2968-1

Znacie szalone historie o moście ?

O tym jak w lecie 1912 roku angielski pilot Frank McClean przeleciał pomiędzy wieżami swoim dwupłatowcem. I zamiast wzbić się na odpowiednią wysokość, przecisnął się pomiędzy górnymi chodnikami a jezdnią.- Jak on dał radę ?

O tym jak 30 grudnia 1952 roku piętrowy autobus numer 78 z dwunastoma pasażerami znalazł się na moście w chwili otwierania jego przęseł. Światła uliczne działały, dzwonnik dzwonił ostrzegawczo, jednak kierowca Albert Gunter nie słyszał i nie widział-  droga się przed nim zapadała,a jego autobus był unoszony na otwierającym się przęśle. Wówczas dodał gazu , przyspieszył  i ……autobus przeskoczył metrową przepaść, lądując na drugim skrzydle, które jeszcze nie zaczęło się podnosić. Udało się. Autobus i pasażerowie wyszli bez szwanku.  Zaś jedna z pasażerek poprosiła kierowcę, aby został drużbą na jej ślubie.- Nie wiem czy chciałabym to oglądać!

O tym, jak w 13 lipcu 2009 australijski motocyklista Robbie Madison skoczył nad otwartym mostem Tower Bridge, czyli na ponad 7-metrową przepaścią, robiąc przy tym salto w powietrzu.  ( obejrzyjcie film z tego wydarzenia- link ) – Szalony !

 

DSC_2969-1

DSC_2970-1

DSC_2984-1

DSC_2978-1

Po prawej stronie błyszczą światła City. Centrum finansowo- handlowe. To w City mają swoje siedziby mają największe banki, instytucje czy firmy ubezpieczeniowe, m.in. Centralny Bank Anglii, giełda papierów wartościowych, giełda metali szlachetnych, główna siedziba największej na świecie firmy ubezpieczeniowej – Lloyds.

DSC_2979-1

Wieżowiec Shard ma 309,60 metrów wysokości, ma 87 kondygnacji. Wyższym budynkiem od niego w Europie jest tylko moskiewski Mercury City Tower (339 m). Został tak zaprojektowany tak, by kształtem przypominał bryłkę lodu.  Z 72. piętro i z wysokości 244 metrów podziwiać panoramę miasta. Na jego 68., 69. i 72. (244 m) piętrze znajdują się galerie widokowe.  Na górze znajduje się  12 teleskopów do obserwacji miasta, interaktywnie wyświetlających szczegółowe informacje o obiektach, na które patrzymy.

Co ciekawe w czasie podróży windami słychać specjalnie skomponowany utwór w wykonaniu Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej…

Może kolejnym razem wjadę przy dźwiękach tej muzyki, co jednak zrobię z lękiem wysokości ? Muszę go zgubić gdzieś po drodze! Bo widok z najwyższego budynku w UE daje szerokie widoki na Londyn. A widoki są ważne

 

DSC_2980-1

DSC_2981-1