Wiosenny wianek

Rozpoczęła się wreszcie słoneczna majówka. Upragniony czas odpoczynku. Smakowite liście mleczy i żółte kwiatki, kuszą swoimi kolorami. Nic tylko je jeść. A czemu by nie ? Dodaliśmy je do wiosennego wianka z nadzieniem warzywnym. 

Choć muszę się przyznać, że przed poczęstowaniem zatailiśmy fakt dodania żółtych kwiatków do środka. Wszystkim smakowało!

Wiosenny wianek

Składniki

400 g maki

20 g drożdzy

1 łyżeczka soli i 1 łyżeczka cukru

1 jajko

nasiona do posypania

nadzienie do wieńca wiosennego – do wyboru wedle fantazji najlepiej żeby było wiosenne, do mojego dodałam sos pomidorowy

Przygotowanie

Drożdże utrzeć z cukrem, dodać letnią wodę, tak aby wyszło elastyczne ciasto. Poczekać aż ciasto wyrośnie. Rozwałkować i rozciągnąć ciasto w prostokąt. Nałożyć nadzienie zwinąć w rulon i uformować wieniec. Na wierzchu posmarować jajkiem. Można posypać nasiona.

Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 15-20 minut, zerkając na wieniec. Czas pieczenia zależy też od wilgotności farszu, nie może być suchy, ale te nie można przesadzić z wilgotności bo się zrobi zakalec.

Uwaga: Po upieczeniu wieniec z wieńcem można paradować w pochodzie radości i podawać jako niespodziankę na stół. Jeśli tak nie jest to farsz był zbyt mokry. I proponuję ponowne upieczenie wieńca, żeby jednak ten taniec z wieńcem odbyć, co daje wiele RADOŚCI !!!

Warto wieniec podać z sosem jogurtowo-czosnkowym z cytryną

DSC_3865-1

3 thoughts on “Wiosenny wianek

  1. Widzimy, że też jesteście na etapie jedzenia „chwastów” 🙂 Fajny pomysł z tym wieńcem. Na pewno wypróbujemy (może ze szpinakiem). A jak długo musi siedzieć w piekarniku?

    1. Lubimy jeść i pić zielone! Dobrze, że jest już wiosna !!! A jak długo- zależy od wilgotności farszu. Pieczemy w temperaturze 180 stopni około 15- 20 minut. Ale najlepiej zerkać i badać 🙂 Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *