France avec Passion ” W literackiej kawiarni- Café de Flore „

 W Café de Flore w Paryżu, położonej po sąsiedzku tuż obok Les Deux Magots, Jean-Paul Sartre posiadał prywatną linię telefoniczną. Potrafił siedzieć i pisać przez cały dzień przy jednym drinku. Wiem, czasami będąc właścicielem takiego lokalu można się zdenerwować, biuro w kawiarni, ale przecież to Paryż i kawiarnia literacka.

Dzisiaj może właśnie dzięki wytrzymałości takiego właściciela w kawiarni przesiadują tłumy, a od 1994 kawiarnia przyznaje nagrodę literacką młodym twórcom „Prix de Flore” stworzoną przez Frédérica Beigbeder. W tym roku wybór „Prix de Flore” zostanie ogłoszony w dniu 15 października, a nagrody zostaną rozdane 13 listopada oczywiście w Café de Flore. Zwycięzca otrzyma czek na 6100 euro i kieliszek Pouilly Fuissé, z wygrawerowanym jego imieniem, może także jeść i pić w kawiarni codziennie przez cały rok. W Café de Flore bywali literaci jak m.in: Guillaume Apollinaire, Tristan Tzara, Jean Paul Sartre, Simon de Beavoir, Ernest Hemingway, Truman Capote, Lawrence George Durrell. Przyznam się wypiliśmy tu kolejne filiżanki kawy z ciastem w bardzo miłym towarzystwie.

Przemieszczaliśmy się z jednej do drugiej kawiarni, pijąc kolejne filiżanki kawy, schnąc po deszczowych spacerach, czytając książki. Byliśmy tam.

Anna Wyrzykowska

Café de Flore

Café de Flore, na rogu ulicy Rue St. Benoit, na bulwarze Saint-Germain – 172 Boulevard Saint-Germain; Paryż – link