France avec Passion ” W literackiej kawiarni – Les Deux Magots „

Tutaj literacka bohema Paryżu posilała się i bawiła, dyskutowała i tworzyła. Tak było kiedyś i jest nadal. Przy niejednym ze stolików nadal siedzą ci, którzy piszą dla nas. Les Deux Magots gościła przy swoich stolikach takich literatów jak choćby Elsa Triolet, Louis Aragon, André Gide, Jacques Prévert , Jean Giraudoux, Oskar Wilde, André Breton, Raymond Queneau, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir. Do dziś w niedzielne poranki organizowane są w niej spotkania filozoficzne.

Od roku 1933 kawiarnia przyznaje „Prix des Deux-Magots” , która jest jedną z najstarszych nagród literackich we Francji. Nagroda przyznawana jest dla młodych i obiecujących autorów. ” Pierwsze jury w roku 1933 składało się z trzynastu przyjaciół Raymond Queneau, do których należeli: André de Richaud, Jean Puyaubert , Roger Vitrac , Georges Ribemont Dessaignes , Alejo Carpentier , Jacques Baron , Robert Desnos , Saint-Pol-Roux , Paul Georges Klein i Georges Bataille. I tak przez okres 81 lat przyznawano tę nagrodę, z wyjątkiem czterech lat 1939, 1940, 1943, 1945. Co roku nadal w każdy ostatni wtorek stycznia przy kawiarnianych stoliku zasiada jury składające się trzynastu pisarzy. Obecnie w jury „Prix des Deux-Magots” zasiadają takie osobistości literackie jak Jean Chalon, Marie-Laure Delorme, Eric Deschodt, Louis Doucet, Adrien Goetz, Pierre Kyria, Marc Lambron, Gilles Lapouge, Eric Neuhoff, Eric Ollivier, Anne Pons, Jean-Marie Rouart, Akademia Francuska. W kawiarni można przysiąść w środku z widokiem na dwa chińskie posągi lub na zewnątrz z widokiem na kościół Saint-Geramain-des-Pres. Najlepiej jest przysiąść się w obu miejscach.

Anna Wyrzykowska

* Dla dociekliwych powyższy tekst został bogato ozdobiony nazwiskami pisarzy i poetów, znacie ich ? Myślę, że warto poszukać więcej informacji choćby o kilku nich.

adres: Place Saint-Germain des Prés, 75006 Paris

www.lesdeuxmagots.fr

Z prawej strony widać na zdjęciu poniżej dwie statuetki chińskich akwizytorów ( fr. Magots) i to właśnie od nich pochodzi nazwa kawiarni.

W roku 1812 otworzono sklep „Les Deux Magots”, który funkcjonował przy rue de Bucci 23. Następnie w 1873 roku sklep przeniósł się w obecne miejsce na Place Saint- Germain des Prés. W roku 1855 figury dwóch chińskich sprzedawców zostały, a w miejsce sklepu otworzono literacką kawiarnię „Les Deux Magots”

Nasz paryski problem, gdzie iść na kawę ?