France avec Passion ” W literackiej kawiarni- La Rotonde”

W La Rotonde w dzielnicy Montparnasse w Paryżu zasiedliśmy przy stoliku tuż obok lustra zadziwiając się podwójnym wymiarem tej krainy, kelner podając nam kartę menu dodał – „Właśnie przy tym stoliku lubił zasiadać francuski poeta Guillaume Apollinaire mający wśród swoich przodków Polaków”.

Ludzie, lampy, stoły wszystko miało swoje odbicie. Dzięki lustrom przenieśliśmy się w minione czasy dyskutując o kulturze, wiszących obrazach i pisarzach, którzy kiedyś zasiadali na obitych na czerwono fotelach, jak choćby F. Scott Fitzgerald, Guillaume Apollinaire, Lew Trocki, Ernest Hemingway, Henry Valentine Miller, Jean Maurice Eugène Clément Cocteau i wielu innych.

Za oknami coraz intensywniej padał deszcz, a kawiarnia zaczęła wypełniać się gośćmi. Odkładali oni na bok swoje mokre parasolki, peleryny deszczowe i zanurzali się w całkiem inny świat. Na naszym stole pojawiły się podane w wykwintny sposób ostrygi. Wpatrując się w lustra kawiarni przeniosłam się w minione czasy. Dyskutowaliśmy o kulturze, o wiszących obrazach, o artystach, którzy zasiadają na obitych na czerwono fotelach.

Anna Wyrzykowska

105 Boulevard du Montparnasse, 75006 Paris, Francja

L

DSC_5317-1