France avec Passion ” W literackiej kawiarni – La Closerie de Lilas”

La Closerie de Lilas

W La Closerie de Lilas w Paryżu spotykali się literaci z całego świata. Francuski poeta, Paul Fort, zwany także „księciem poetów” organizował właśnie tutaj w każdy wtorek wieczory poetyckie, na których bywało nawet około 200 osób, wśród nich literaci jak Alain-Fournier, Alfred Jarry, Charles-Louis Philippe, Émile Verhaeren, Francis Carco, Jules Laforgue, Maurice Maeterlinck, Francis Jammes, Roland Dorgelès, Guillaume Apollinaire. Każde nazwisko wnosi do literatury nowe wersy.

A tu trzeba wspomnieć jeszcze o innych tj : Jules Jean André Breton, Louis Aragon, Jean-Paul Sartre, André Gide, Paul Eluard, Oscar Wilde, Samuel Barclay Beckett, Ezra Weston Loomis Pound, Jean-Edern Hallier. Tu na tarasie Closerie de Lilas Francis Scott Fitzgerald czytał swój rękopis The Great Gatsby, zaś Ernest Hemingway pisał przy jednym ze stolików swoją powieść „Słońce też wschodzi”, co zostało uhonorowane w kawiarni miedzianą tabliczką na dębowym barze. Od 2007 roku wręczana jest tutaj literacka nagroda dla kobiet ” Prix de la Closerie de Lilas” ( http://prixlilasblog.over-blog.com). Zwyciężczyni jest uprzywilejowanym gościem Closerie des Lilas na rok, w wysokości 3000 euro. Otrzymuje także pióro „Legacy Collection 1912”

Na dworze jest już ciemno, wchodzimy chcąc zamówić kolejną filiżankę kawy na drogę, w tle słychać graną na żywo, na pianinie muzykę jazzową. – Jest już za późno na espresso- odpowiada mi kelner, teraz podajemy już tylko drinki. Może rzeczywiście powinnam właśnie w tym miejscu zamówić Daiquiri, ulubiony drink Ernesta Hemingwaya, o czym zresztą pisał w kilku swoich powieściach. Jednak jego drink to wersji Papa Doble czyli z podwójną ilością rumu o składzie 100 ml białego rumu , 25 ml syropu cukrowego, 25 ml soku z limetki, całość mieszana w shakerze z lodem.

Może następnym razem?

Czy następne razy się zdarzają?

Anna Wyrzykowska

* Dla dociekliwych powyższy tekst został bogato ozdobiony nazwiskami pisarzy i poetów, znacie ich ? Myślę, że warto poszukać więcej informacji choćby o kilku nich.

La Closerie de Lilas