Przewodnik po Prowansji – Miramas-le-Vieux

Do średniowiecznego miasteczka Miramas-le-Vieux można dojechać  dwoma trasami od Saint Chamas ( 3,5 km) lub od Miramas Gare, obie drogi zbiegają się u podnóża wzgórza, stąd trzeba wjechać do góry. Miramas-le-Vieux to prowansalskie średniowieczne miasteczko, pełne historii i urokliwych miejsc, którego początki sięgają 964 roku. Początkowo pozostawało w posiadaniu mnichów z Saint- Victor, następnie aż do 1491 roku z Opactwa Montmajour, do czasu kiedy Prowansja została włączona do korony Francji. Mieszkający tu wówczas mnisi z opactwa wykonywali prace nawadniające, co umożliwiło im uprawę zbóż i winorośli. Kiedyś miasteczko miało nawet około 800 mieszkańców, dzisiaj mieszka tu 100 osób.

Kampera zostawiliśmy na bezpłatnym zielonym parkingu GPS ( 43.564799, 5.020774 ), będącym jednocześnie miejscem widokowym i biwakowym i wyruszyliśmy pieszo kamienną uliczką do miasteczka. Przy wjeździe do miasteczka znajduje się Krzyż Jubileuszu z 1874 roku, nieco poniżej są pozostałości cmentarza. Stąd także rozpoczynają się oznakowane piesze szlaki w różne kierunki.

parking GPS ( 43.564799, 5.020774 )

Wspinamy się na górę wąskimi uliczkami mijamy półkolisty łuk Porte Notre Dame będący  głównym wejściem do miasteczka.

Miramas-le-Vieux

Miramas-le-Vieux

Miramas-le-Vieux

Z najwyższego miejsca miasteczka można obserwować panoramę Prowansji 360°. Widok na Saint Chamas- przewodnik.

Miramas-le-Vieux

Kilka metrów powyżej od Porte  Notre Dame znajdują  się ruiny zamku z XII wieku, sklepenia, ściana z pokojami, otwory okienne.

Miramas le Vieux, Vestiges du Château

Miramas-le-Vieux

Miramas-le-Vieux

W Miramas le Vieux znajduje się jedno z niezwykłych drzew oznakowane  „Arbres remarquables de France”. Te szczególne drzewa  są oznakowane i chronione, że względu na swoją wielkość, wiek, wygląd, a także swoją historię. Tymi niezwykłymi drzewami zajmuje się L’association ARBRES – to stowarzyszenie, które przyznaje tytuły tym drzewom  „Arbres remarquables de France”. Obecnie jest około 200 takich drzew. Są oznakowane i szczególnie chronione jako dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne Francji.

Nadzwyczajne drzewa Francji znajdują się w miejscach pełnych historii. Nasze pierwsze drzewo „Arbres remarquables de France” znaleźliśmy własnie tutaj, w prowansalskim miasteczku Miramas-le- Vieux. jest to mająca ponad 200 lat sosna „Le Pin d’Alep” , która rośnie tuż przy drodze tworząc leśną bramę nad wjeżdżającymi do miasteczka. Jej gałęzie ocieniają także Porte Notre Dame.

Miramas le Vieux, Pin d’Alep

Zabytki Miramas-le-Vieux

  • Chapelle Saint-Julien-  XII wieku, zabytek historyczny z  1928
  • ruiny château
  • Porte Notre-Dame
  • Église Notre-Dame-de-Beauvezer et Saint-Vincent- kościół parafialny z XV wieku. Piękny dzwon z 1821 roku.
  • O Miramas warto posłuchać po francusku  i zobaczyć – tutaj