Przewodnik po Prowansji – Les Baux-de-Provence

Rodzina Baux, twierdziła, że są potomkami króla Baltazara, jednego z Trzech Króli, dlatego ich herbem była na czerwonym tle kometa z szesnastoma srebrnymi promieniami, zaś ich dewizą powiedzenie „Dzięki łasce Baltazara”. Mieszkali w zamku położonym na skalistej grani po południowej stronie gór Alpilles, którego wielu im zazdrościło. I było naprawdę czego! Dziś to także jedno z najpiękniejszych miasteczek we Francji, którego  piękno widać już z daleka.

Samochód można zaparkować za 5 euro wzdłuż drogi, aby potem po kamiennym schodach wspiąć się na wzgórze. Jest to wyprawa na cały dzień, gdyż jest tam co oglądać.

Château des Baux-de-Provence to jedno z najpiękniejszych miasteczek we Francji, to zamek na pół troglodyta, tutaj także znajduje się największy trebusz we Francji ( 16 m wysokości), który można zobaczyć w działaniu, tutaj codziennie są pokazy średniowieczne, zaś spacer po kamiennym zamku zapadnie każdemu w pamięci. Na dokładkę dodam, ze po całym terenie można chodzić na smyczy z psami.

Les Baux de Provence

Les Baux de ProvenceAby obejrzeć Les Baux de Provence z daleka warto też zaparkować na górze GPS ( N 43.749983, E 4.792658 ) położnej naprzeciwko zamku  (Les Plus Beaux Villages de France ) . LINK

Château des Baux-de-Provence znajduje się na skalistym płaskowyżu 245m wysokości, w sercu gór Alpilles, to ogromna i wspaniała kamienna forteca na turystycznym szlaku Prowansji. Położona 15 km od Arles i 25 km do Avinion stanowi miejscu, w którym naszym zdaniem warto się zatrzymać.

Dlaczego warto odwiedzić Château des Baux-de-Provence

1.Zabawimy się rodzinnie – dla dzieci i ich rodzin jest przygotowane na zamku specjalne miejsce z animatorami do zabawy średniowiecznej

2. Pospacerujemy lub/i przysiądziemy  – możemy spacerować po całym terenie zamkowym, podziwiać wspaniałe widoki, lub też przysiąść na poustawianych ławeczkach, tuż nad krawędzią góry, pod drzewem oliwnym, a skalnej grocie, nie jesteśmy ograniczeni w czasie.

3. Weźmiemy z sobą psa – pies na smyczy jest mile widziany  na całym terenie zamku

4. Zaglądniemy w różne zakamarki zamku.

5. Po kamiennych schodach, trzymając się łańcucha wejdziemy na najwyższe miejsce zamku i wiecie co, będzie to niezapomniana chwila.

6. Będziemy obserwować gołębie w troglodyckim gołębniku na zamku, zastanawiając się jednocześnie nad techniką wykuwania go w skale.

7. Obejrzymy w naturalnej wielkości machiny oblężnicze, takie jakie pewnie widzieliśmy kiedyś na filmach.

8. Jeśli nas siły nie opuszczą po wcześniejszych spacerach zabawimy się przy średniowiecznych machinach na średniowiecznym pokazie, wystrzelimy z największego we Francji trebusza.

9. Na zamku nie uschniemy z pragnienia, gdyż znajdziemy oznakowane miejsce z automatami do napojów.

10.  Jeśli zgłodniejemy przysiądziemy się przy stoliczkach w widokowym miejscu, uwaga trzeba jednak wcześniej zabrać swój prowiant.

Minus – wejście na zamek jest płatne

Château des Baux-de-Provence Château des Baux-de-Provence

Château des Baux-de-Provence

Château des Baux-de-Provence

Château des Baux-de-Provence

Château des Baux-de-Provence

Château des Baux-de-Provence

Château des Baux-de-Provence

W Château des Baux-de-Provence odbywają się niezwykłe pokazy.

– Szukamy chętnych niewiast do uruchomienia machiny oblężniczej, kobiet silnych i odważnych – wykrzykiwał jeden z dwóch mężczyzn ubranych w średniowieczne stroje.  Stali oni na zielonym placu na szczycie Château Baux de Provence, a wokół nich  gromadził się tłum ciekawskich turystów. Pomimo parzącego słońca na chętne nie trzeba długo czekać. Tym razem postanowiłam pozostać w tłumie, siedząc na ziemi w pierwszej linii gapiów, z nadzieją na kolejną szansę.

Niewiasty przyuczone do obsługi średniowiecznej, drewnianej machiny chwyciły za sznurki, po czym zaczęły naciągać wyrzutnię. Biała kula wystrzeliła wysoko, bardzo wysoko w powietrze.

Château Baux de Provence

Château Baux de Provence

– Dałyście radę! Teraz wspólnie wydajcie radosny okrzyk – zarządził średniowieczny wojak ubrany w czerwony strój i machnął ręką. Zwycięski okrzyk niósł się daleko po otaczających zamek górach. Rozbawiony tłum już był chętny do dalszej zabawy.

Château Baux de Provence

– Teraz potrzebujemy panów. Dzielnych i silnych – ledwie dokończył mówić – a już męska część turystów wychodziła z rozbawionego tłumu. Oj było wesoło!

Château Baux de Provence

Château Baux de Provence

Panowie mieli za zadanie uruchomić największą średniowieczną maszynę artyleryjską we Francji, trebusza o wysokości 16 metrów i zasięgu 200 metrów, z którego można nawet rzucać kule o wadze do 140 kg. Wbrew pozorom uruchomienie tej największej maszyny wymagało większej znajomości praw jej działania niż siłowych zmagań.

Château Baux de Provence

Château Baux de Provence

Jak daleko strzeli? Jaki będzie ciężar ?- takie myśli kołatały mi się po głowie, gdy średniowieczni rycerze wykrzykiwali do przechodzących turystów, aby usunęli się z pora rażenia machiny.

Les Baux- de-ProvenceWielkie ramię machiny zostało naładowane. Kula poleciała.

Nie było już trzeciej próby, w której mogłabym wziąć udział. Czasami trzeba powiedzieć- następnym razem…

Château Baux de ProvenceAnna Wyrzykowska