Jak długo chcesz żyć

 Stanęłam pośród winorośli. Gamay. Gamay. Gamay. Rosły na wzgórzu, otoczone, co jakiś czas kamiennymi murkami z widokiem na okoliczne miasteczko Chazay-d’Azergues. Właśnie zachodziło słońce, a winna kraina rejonu Beaujolais przybrała kolor brązowo, zielono, złoty z odcieniami fioletu. Długowieczna winorośl Gamay. Czy spotkam tutaj 100 latka?

To pytanie męczyło mnie od dłuższego czasu. Ile lat może żyć winorośl? Nie chodzi mi o wegetację, o trwanie w ziemi, mizerny wygląd widoczny z daleka, ale radość życia, liście i smakowite czerwone owoce, dające charakterystyczne wino o bardzo lekkim, świeżym, owocowym charakterze i dość jasną, lekko fiołkową barwą. Jak długo?

Domaine du Gros Bost

Spotkałeś 100 latka ?

Do dziś jestem pod wrażeniem spotkania z Danutą Szaflarską, która właśnie w 2015 roku skończyła 100 lat. ( link do wpisu na blogu) Ile może żyć człowiek? A ile chciałby? Wiem, to przewrotne pytanie, a jednak. Przecież mamy wpływ na swój wiek, gdyż po pierwsze jest chęć życia. – A ja chciałabym dożyć tak może do pięćdziesiątki- usłyszałam, gdy dyskutowaliśmy kiedyś o długości życia. Kobieta, która to wypowiedziała wyglądała na około trzydzieści lat, więc mogłam wnioskować, że daje sobie jeszcze tylko dwadzieścia lat. Tknęło mnie to dość mocno, to była tylko połowa wieku, który ja planowałam, marzyłam. Kurcze, czemu tak mało. Co mogło spowodować, że już teraz tak naprawdę nie chciała żyć zbyt długo? Wiedziałam tylko jedno, na pewno nie były to pieniądze. A więc co?

Domaine du Gros Bost

Domaine du Gros Bost

Mamy tutaj więcej 100 latków

Gamay to starożytny szczep, prawdopodobnie wprowadzony w rejonie Beaujolais przez Rzymian. Ile lat może żyć Gamay? – zadałam pytanie podczas degustacji wina na winnicy Domaine du Gros Bost. Stał przede mną długi rząd butelek, win o różnorodnych smakach, wszystkie wyprodukowane właśnie ze szczepu Gamay.

– Nigdy nie widziałam winorośli w takim wieku, czy mogą jeszcze owocować?

Zobaczyłam uśmiech i powędrowałam słuchając  historii winiarzy o rodzinie i o winnicy którą uprawiają  już od 1919 roku z ojca na syna ,z pokolenia na pokolenie.

– Mamy owocujące winorośle 100 letnie, zobaczysz jutro rano.

Dla mnie było to szczególne doświadczenie. Zobaczyć na własne oczy 100 letnie winogrona. Wreszcie.

Domaine du Gros Bost
Domaine du Gros Bost

Dojrzałe wino

Stoję wśród 100 latków. Owocują. Mają dorodne kiście winogron. W tym roku znowu będziemy z nimi robili wino słyszę. -Zbierając winogrona oddzielamy zbiory z tych starszych parceli. Wino jest całkiem inne. Ma pełny smak i barwę. Jest dla nas niezwykle cenne.

Domaine du Gros Bost
Domaine du Gros Bost

Podobieństwa.Człowiek- winorośl. Dasz sobie 100-tkę ?

Domaine du Gros Bost

Ania, Francja 2015