Przewodnik po Prowansji – Avignon (Awinion)

Avignon, architektoniczna perła Europy, położone na lewym brzegu Rodanu, w samym centrum Prowansji. To miasto siedmiu papieży narodowości francuskiej, którego  największa świetność przypada właśnie na czasy niewoli babilońskiej Kościoła”, kiedy to z Rzymu przeniesiono siedzibę papieży na 73 lata.

Największą atrakcją miasta jest właśnie pałac papieski, siedziba papieży i zarazem forteca militarna, najcenniejszy zabytek gotyckiej architektury pałacowej na świecie, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W skład całego kompleksu pałacowego papieży (Palais des Papes) wchodzi m.in. budynek Starego Pałacu, Nowy Pałac oraz XII wieczna romańska katedra Najświętszej Marii Panny (Cathédrale Notre-Dame des Doms d’Avignon), najstarsza budowla sakralna Awinionu, z górującą na szczycie złoconą figurą Matki Bożej. Warto wystać w długiej kolejce po bilety, aby zajrzeć do środka pałacu, do papieskich komnat, sypialni, Komnaty z Jeleniem (Chambre du Cerf), kaplic Chapelle Saint-Jean (kaplica św. Jana) zdobiona freskami Mattei Giovannettiego, Chapelle Saint-Martial (kaplica św. Marcjalisa), powędrować krętymi korytarzami, którymi spacerowali papieże, ale też i królowie i cesarze z całego świata.

To do Awinionu został wysłany biskup włocławski Geward w sprawie zgody na koronację królewską Władysława Łokietka. I to właśnie w sali Konsystorzowej (Consistoire) pałacu w Awinion, gdzie odbywały się zebrania,  20 sierpnia 1319 roku papież Jan XXII wydał zgodę na koronację Władysława Łokietka na króla Polski. Także w Avignon 18 lipca 1323 papież Jan XXII dokonał kanonizacji św. Tomasz z Akwinu.

Warto także wspiąć się na samą górę zamku, aby obejrzeć wspaniała panoramę miasta z góry ( ba nawet na najwyższym punkcie pałacu można wypić kawę ) i dojrzeć  kamienny Most Świętego Benedykta (Pont Saint-Bénézet) wybudowany do połowy, kojarzony z piosenką„Sur le pont d’Avignon” („Na moście w Avignon”).

Awinion to ośrodek kultury i sztuki, to najważniejsze centrum kulturalne Francji, gdzie organizowany jest od roku 1947 w lipcu jeden z najsłynniejszych na świecie międzynarodowy festiwal teatralny Festival d’Avignon.

Odległości: Marsylia – 80 km, Aix-en-Provence- 91 km, Lyon – 230 km, Paryż – 580 km
Bezpłatny parking w Awinion dla kamperów – link