Włochy na trzy collie – dzień 10

Rzym

Rano rześkość powietrza i śpiew ptaków. Teraz dopiero widzimy w jak pięknym miejscu zaparkowaliśmy. Z okien naszego campera widok na klasztor na Monte Cassino.

Znajdujemy się na południowych zboczach góry Cifalco, na wzgórzu na zachód od miasta Fiumerapido Elia Sant ‚; na drodze Cassino-Atina-Sora , gdzie jest dostęp za pośrednictwem zjazdu z autostrady lub przechodząc przez wioski Olivella w miejscowości Prepoie.


Wypoczęci wstajemy o szóstej rano, poranne spacery na których znajdujemy pomarańcze, kaktusy i bambusy, jak również dziko rosnące figi. O godzinie siódmej uczestniczymy we Mszy Świętej, znajdujemy się przecież w sanktuarium Św. Maryi od odpustów zwanego inaczej Casalucenze. Pierwszy niewielki kościół, został wzniesiony tutaj w połowie XIX wieku przez benedyktynów z klasztoru św Michele Arcangelo Valleluce na ruinach starożytnej rzymskiej willi ust Gattola.

 

sanktuarium Św. Maryi od odpustów - Casalucenze
sanktuarium Św. Maryi od odpustów – Casalucenze

Wycięliśmy jednego bambusa i przymocowaliśmy do dachu naszego campera, na pamiątkę. Kto wie, może kiedyś będzie z tego wędka?

 

sanktuarium Św. Maryi od odpustów - Casalucenze
sanktuarium Św. Maryi od odpustów – Casalucenze

 

O 9:20 wyruszamy w dalszą drogę, na podbój Rzymu. Na parking dla camperów ( camperpark Il Sassone) położony w Ciampino docieramy o godzinie 12:00. ( www.rome-camper.com). Jemy obiadek i dzielimy się na grupy. Wojtek i Mikołaj czyli męska niestrudzona część rodziny jadą kolejką podmiejską, tylko cztery przystanki do stacji Rzym-Termini, zwiedzając Rzym. Przystanek kolejki tuż w pobliżu camperparku. A ja zostaję z kudłatymi zwierzakami na odpoczynek wśród zieleni.

 

Rzym
Rzym

 

Rzym
Rzym

 

Plan chłopaków był taki – wszędzie na nogach, zobaczyć jak najwięcej i to jednego. I tak ze stacji Rzym Termini ruszyli do Koloseum, Forum Romanum aż do Bazyliki Św. Piotra, która niestety już była zamknięta – spóźnili się właściwie o kilka minut, a trudno, tak bywa. Nie stali długo w miejscu i czym prędzej, żeby zdążyć na ostatni pociąg, ruszyli z powrotem do Termini.

Dojście z dworca głównego do Watykanu zajmuje około dwie godziny. Jeśli po drodze chcemy zwiedzać, trzeba już myśleć o czterech godzinach.


Wyświetl większą mapę

Po drodze można zobaczyć: Rzym Termini, Santa Maria Magiore, Koloseum, forum Romanum, Pałac Wenecki, Kapitol, Bazylika Św. Piotra.


Wyświetl większą mapę

Trasa piesza powrotna: Bazylika Św. Piotra, Piazza Navona, Panteon, Santa Maria Magiore, Rzym Termini – 4,9 km.


Wyświetl większą mapę

Piechurzy powrócili o godzinie 22, ledwo zdążywszy na ostatni pociąg. Gdy przyjechali, na camperparku było już ciemno, a oni nie mogli nawet ruszyć nogami – mimo to siły szybko się regenerują, gdy ma się przed sobą perspektywę jutrzejszego, wielkiego maratonu po Rzymie.

Rzym - camperpark Il Sassone
Rzym – camperpark Il Sassone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *